ریزش مو یکی از معضلات بسیاری از افراد است که از آن بسیار رنج می برند. روش های بسیاری برای درمان آن وجود دارد اما گاهی این روش ها موثر نیستند. یکی از موثر ترین روش ها، کاشت مو است. هنگامی که افراد تصمیم به کاشت مو می گیرند، یکی از نگرانی هایشان، هزینه کاشت مو است.  برای مطلع شدن از هزینه کاشت مو در فرمانیه تا ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

کاشت مو چیست؟

مو هایی که در پشت سر و قسمت های کنار سر وجود دارد، اصولا بدون ریزش هستند. به دلیل اینکه پیاز موهای این قسمت از سر به هورمون DHT، حساس نیستند. در عمل کاشت موی طبیعی، پیاز های مو برداشته می شود به قسمت هایی که فاقد مو یا کم پشت هستند، پیوند داده می شود. هنگامی که این جراحی صورت می گیرد، تمامی خصوصیات پیاز مو نیز جا به جا می شود. موهایی که به صورت طبیعی و دائم وجود داشتنه اند به صورت دائم در همان قسمت می مانند و بدون ریزش هستند. کاشت مو، کاشت موی طبیعی، پیوند مو و پیوند موی طبیعی، هم معنی هستند اما برای ترمیم مو از کلاه گیس یا مو های مصنوعی استفاده می کنند. برای کاشت مو دائمی در قسمتی که موهای آن کم پشت و نازک است، از پیاز مو استفاده می شود. هیچ گونه موی جدیدی اضافه نمی شود و فقط موهایی که در سر وجود دارد جا به جا می شوند و تعداد و حجم مو ها اضافه نمی شود.

کاشت مو مانند جراحی های زیبایی دیگر دارای اهمیت است و پزشک باید سابقه و تجربه و اطلاعات دقیقی در مورد آناتومی صورت داشته باشد. کاشت مو روش های مختلفی مانند: روش SUT  , HRTt , FUF و روش های دیگری مانند: BHT , FUG که از این روش ها برای بازگشت موهای از بین رفته  استفاده می کنند. برای کاشت مو، از قسمتی که موی خوب و پر پشتی دارد، تار هایی برداشته می شود و در قسمت کم پشت یا قسمتی که دچار ریزش شده است، می کارند.

کاشت مو چیست؟روش های کاشت مو

 • کاشت مو FUT: یکی از قدیمی ترین روش های کاشت مو است که با استفاده از دارو های زیادی، فرد را بیهوش می کردند.  برای کاشت مو، قسمت هایی از پوست پشت سر که دارای بانک مو هستند، را جدا کرده و به قسمت جلوی سر که دچار ریزش مو و کم پشتی، پیوند می زدند. این روش خطرات و عوارض زیادی مانند: کم بودن گرافت های مو، بیهوشی، درد های شدید، ماندن جای بخیه، دارد. به همین دلیل روش های نوینی برای کاشت مو اختراع شده است.
 • کاشت مو FIT: این روش بهتر از روش FUT شناخته شد و مقدار گرافت های کاشته شده، نتیجه بسیار بهتری نسبت به روش قبلی داشت. اما این روش نیز معابی دارد، از جمله: دوران نقاهت طولانی مدت، استراحت طولانی مدت بعد از عمل، جلسات درمانی مکرر، متورم شدن قسمت هایی از سر و خون ریزی، باعث شد تا دیگر از این روش هم استفاده نشود. در این روش، تار های مو را از قسمت های پشت سر به قسمت هایی که دچار کم پشتی و ریزش شده اند را پیوند می دهند.
 • کاشت مو BHT: این روش همانند روش های دیگر است اما تنها تفاوت این روش با روش های دیگر این است که مو را از قسمت های دیگر بدن جدا می کنند و به قسمتی که دچار طاسی شده است پیوند می زنند. اما این روش هم عوارض های زیادی داشت که باعث شد دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.
 • کاشت مو SUT: یکی از بهترین روش ها برای کاشت مو، کاشت SUT است. این روش کم ترین عوارض را نسبت به روش دیگر دارد و این جراحی بسیار بی خطر و آسان است . این جراحی نسبت به سه روش قبل، ماندگاری و نتیجه بسیار زیادی دارد. د راین روش از دستگاه های بسیار پیشرفته ای استفاده می شود. با این روش 14000 تار موی واقعی را می توان کاشت  و بدون درد و خون ریزی و جراحی و دوران نقاهت  می باشد. یکی از مزایای این روش، کاشت با دستگاه اتوملتیک می باشد.

عوارض کاشت مو

با پیشرفت علم و بالا رفتن تجربه و روش های جدید، عوارض کاشت مو بسیار کم شده است. روش های FUT , FIT عوارض بیشتری نسبت به روش SUT دارد که این عوارض شامل موارد زیر است:

 • خون ریزی و درد شدید.
 • دوران نقاهت طولانی مدت.
 • متورم شدن بعضی از قسمت های صورت.
 • ماندن اسکار و جای بخیه.
 • احتمال بروز خطای انسانی.
 • به وجود آمدن نکروز در پوست.
 • غیر طبیعی بودن و عروسکی بودن خط رویش مو
 • نیاز طولانی مدت به دارو های آرامبخش و مسکن.

نکات مهم قبل از کاشت مو

بعد از عمل کاشت مو، باید نکاتی را رعایت کنید. اصولا پزشک از بیمار می خواهد تا برای موارد خاصی آزامایش خون بدهند. یک هفته قبل از کاشت مو نیاز است تا از مصرف کردن قرص های آسپرین و ضد التهاب اجتناب کنید.

نتیجه پایانی کاشت مو: برای اینکه از این عمل نتیجه بگیرید باید کمی صبر و حوصله داشته باشید. نتیجه و ماندگاری این جراحی برای هر فرد کاملا متفاوت است البته در ماه های اول، ماندگاری و تراکم موهای کاشته شده بسیار کم است که جای هیچ گونه نگرانی نیست. اما نتیجه اصلی کاشت مو پس از یک سال نمایان می شود.

نکات مهم قبل از کاشت مو

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

 • کاشت نواری: در کاشت نواری برای خارج کردن فولیکول ها و گرافت ها، در پشت سر برشی ایجاد می کنند و فولیکول ها را با میکروسکپ قرار داده و آن ها را از داخل پوست پشت سر بیرون می آورند. استفاده از این روش، تا حدودی روشی تهاجمی است و برشی که در پشت سر ایجاد شده است نیاز به بخیه دارد. همچنین این روش عوارض و خطرات بیشتری دارد. اما در این روش کیفیت گرافت های برداشته شده بهتر است.
 • کاشت با استخراج واحدهای فولیکولی: در این روش نیازی به ایجاد برش رد پشت سر نیست و فولیکول ها را به صورت واحدی با به وجود آوردن سوراخ های کوچک که یک میلی متر قطر دارد، در آورده و به مو پیوند می دهند. این روش بسیار بی خطر است که حتی این روش لقب کاشت مو بدون جراحی را گرفته است.

روش مناسب برای کاشت مو، بستگی به وضعیت ریزش موی فرد دارد. در ضمن باید بدانید که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی هم دارند. در جلسه مشاوره قبل از عمل، پزشک با بررسی مو ها، برای شما یکی از روش هایی که ذکر شد را تجویز می کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند؟

کسانی برای کاشت مو کاندید مناسبی هستند که دچار طاسی یا ریزش مو هستند. اگر موهایتان از نوع طاسی پراکنده یا ریزش مو به صورت سکه ای است، کاندید مناسبی برای کاشت مو نیستید. اگر ریزش موی فرد به دلیل آلوپسی آندروژنی ، آسیب و بیماری و یا سوختگی باشد، می توانید مو بکارید. قبل از انجام عمل کاشت مو، حتما به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و تا از علت ریزش مو آگاه شوید. 

 یک کلینیک خوب باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

یکی از مهم ترین چیز هایی که تصمیم به جراحی کاشت مو می گیرید این است که مکان معتبری را برای انجام این کار پیدا کنیم. یک کلینیک معتبر باید دارای موارد زیر باشد:

 • یک مکان معتبر باید دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان باشد.
 • دارای تیم درمانی با تجربه و ماهر باشد.
 • دارای مجهز ترین ابزار و وسایل برای کاشت مو باشد.
 • مکانی مناسب و امکانات رفاهی با پرسنلی مناسب.
 • متخصصان پوست و موی با تجربه و با مهارتی داشته باشد.

نکته: اگر این جراحی را در مکانی نامعتبر و نامناسب انجام دهید، ممکن است که دچار عوارض خطرناکی بشوید از جمله: عفونت و خون ریزی سدید و لخته شدن خون و باقی ماندن جای اسکار بخیه که تحقیقات نشان داده، بیشتر این عوارض بعد از جراحی در مکان نامعتبر صورت گرفته است.نکات مهم قبل از کاشت مو

مراقبت های قبل از کاشت مو 

مراقبت های قبل از کاشت مو اهمیت و تاثیر بسیاری دارد که این مراقبت ها شامل:

 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده و ضد انعقادی: حدود ده روز قبل از کاشت مو نباید از داروهایی مانند اسپرین و ویتامین E و وارفارین که باعث رقیق شدن خون و کم شدن خون رسانی به گرافت های مو می شوند استفاده کنید. قاگر به دلیل بیماری خاصی این دارو ها را مصرف می کنید، حتما باید قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید.
 • آزمایش خون: پزشک متخصص برای اینکه از سلامت جسم شما مطلع شود در جلسه اول از شما می خواهد تا آزمایش خون بدهید. قبل از انجام این آزمایش باید ناشتا باشید تا با انجام این آزمایش مواردی مانند: قند خون و سرعت خون ریزی و مبتلا بودن به بیماری هایی نظیر هپاتیت و ایدز و تعداد سلول های خونی بررسی شود.
 • اجتاب از استعمال دخانیات و مصرف الکل : حدودا یک ماه قبل از عمل کاشت مو به هیچ عنوان نباید از الکل استفاده کنید و دخانیات مصرف کنید. زیرا دخانیات دارای نیکوتین است و این موجب خون ریزی می شود و استفاده از الکل تا یک هفته قبل از عمل، ممنوع می باشد، زیرا تاثیر داروی بی حسی را چند برابر می کند و می تواند دردسر ساز باشد.
 • شستن مو قبل از عمل: روزی که می خواهید به کلینیک برای انجام این عمل بروید، باید مو های خود را بشویید و هرگز از لوازم آرایشی یا بهداشتی مو استفاده نکنید.
 • پوشیدن لباس های راحتی: روز مراجعه به کلینیک لباس های راحت و گشاد بپوشید تا به راحتی بتوانید آن را بپوشید و در بیاورید.
 • مصرف آنتی بیوتیک: برای جلوگیری از بروز عفونت، باید از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو 

شش ساعت بعد از عمل، داروی بی حسی از بین می رود  و درد شروع می شود که در این صورت باید از مسکن استفاده کنید. در روش FUT بعد از عمل روی سر پانسمانی قرار می دهند و در روز اول برای شست شو باید به کلینیک مراجعه کنید.

هزینه کاشت مو در فرمانیه

هزینه‌ کاشت مو در فرمانیه بستگی به سابقه و تجربه پزشک متخصص و محلی که کلینیک در آن وجود دارد. گاهی بعضی از کلینیک ها هزینه های بسیار پایینی می گیرند که بیشتر مواقع بسیار تعجب آور و غیر قابل درک است. بیشتر مواقع این گونه موارد به علت  عدم رعایت اصول بهداشتی بعد از یک مدت کوتاه پلمپ می شود. گاهی هم این پلمپ شدن به دلیل نداشتن مجوز و غیر بهداشتی بودن محیط است.

کلام آخر

با سپاس از شما همراهان گرامی که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. امیدواریم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد. برای مطلع شدن از هزینه کاشت مو در فرمانیه، با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

 

 

نوشتهٔ پیشین
هزینه پیکر تراشی در فرمانیه
نوشتهٔ بعدی
هزینه عمل لیپوماتیک در فرمانیه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.