در اين متن ما سعي داريم تا شما را با عوارض ليزر موهاي زائد و روش هايی برای از بين بردن موهاي زائد آشنا كنيم؛ افراد با موهاي بدن خود مشکل دارند و براي از بين بردن آن ها، از روش هاي مختلفي استفاده مي كنند؛ امروزه روشي كه بين مردم شهرت زيادي پيدا كرده، لیزر موهای زائد است.

موهاي زائد چیست ؟

موهای طبیعی بدن بسیار نازک و نرم هستند اما موهای زائد بسیار ضخبم و تیره اند که پس از شروع بلوغ شما، به دلیل تغییرات هورمونی رشد می کنند؛ دلایل مختلفی از قبیل ژنتیک، پیشینه قومی، تخمدان پلی کیستیک، اختلالات غده آدرنال، عدم تعادل هورمونی و رشد غیر طبیعی بافت سبب رشد موهای زائد در بدن می شوند؛ با ما همراه باشید تا این عوامل را با هم بررسی کنیم:

موهای زائدژنتیک
اگر شاهد موهای بسیار تیره در بدن خود شدید و این اتفاق در بین خانواده مخصوصا مادر یا مادربزرگتان نیز شایع بود مطمئن شوید که دلیل این موهای زائد ژنتیک است.

بیشینه قومی
دلایل مختلفی ثابت کرده است که بیشینه قومی در این امر بسیار تاثر گذار بوده است به طور مثال افرادی که در نواحی مدیترانه زندگی می کنند بیشتر شاهد این موهای زائد هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک
اگر شاهد پریود های نامنظم خود هستید باید به دکتر مراجعه کنید چرا که ممکن است دارای تخمدان پلی کیستیک باشید؛ زمانی که تخمدان ها بزرگ می شوند، مایعاتی به نام فولیکول در تخمدان ها جمع می شوند که به آنها کیستیک می گویند؛ در واقع تخمدان پلی کیستیک عامل مهمی در موهای زائد است.

رشد غیر طبیعی بافت
اگر فقط در عرض چند ماه اخیر شاهد موهای زائد در بدن خود شدید، باید با پزشک خود درمیان بگذارید چرا که رشد این موها نشانه افزایش هورمون تستسترون در بدن شماست و این امر سبب رشد غیر طبیعی بافتی در بدن می شود، این رشد غیر طبیعی ممکن است منجر به توموری در بدن شود که این تومور هورمون هایی مردانه از خود آزاد می کند که باعث ایجاد موهای زائد می شود؛ در حقیقت می توان گفت که این مسئله بسیار رایج نیست اما در صورت مشاهده این تغییر ناگهانی حتما به پزشک مراجعه کنید.

اختلالات غده آدرنال
غده آدرنال در بالای کلیه قرار دارد که اگر درست کار نکند ممکن است با مشکل رو به رو شود و بزرگترین علائم آن رشد موهای زائد است.

عدم تعادل هورمونی
ممکن است رشد ناگهانی موها ناشی از عدم تعادل هورمونی مردانه است، اگر در بدن زنان هورمون های مردانه یا همان تستسترون بیشتر دیده شوند، این هورمون ها منجر به رشد موهای زائد می شوند.

روش های درمان موهای زائد

موهای زائد با روش های مختلفی می توانند از بین بروند و البته انتخاب روشی برای از بین بردن آن ها به مقدار این موها نیز بستگی دارد؛ روشی های از بین بردن این موها شامل موارد زیر است:

تراشیدن  یا بند انداختن : برای از بین بردن موهای زائد تراشیدن می تواند روشی ابتدایی و موقتی و مناسب باشد اما طبق یک نظریه غلط عده ای بر این باورند که تراشیدن باعث افزایش این موها می شود.
کرم موبر: برای از بین بردن موهای زائد به طور موقت می توان از کرم موبر نیز استفاده کرد؛ که این کرم های موبر، پروتئین های مو را در خود حل می کند و آن را از بین می برد و از لحاظ ماندگاری می توان گفت بین چند روز تا چند هفته قابلیت ماندگاری دارد.

وکس یا موبر: از دیگر روش ها می توان وکس را نام برد که باید روی پوست مواد آن مالیده شود و پد پارچه ای را روی آن قرار دهیم و بلافاصله که خشک شد پارچه را در جهت مخالف رویش مو، از روی پوست برداریم، اما لازم به ذکر است که بعضی از این وکس ها نیازی به پارچه ندارند و می توان آن ها را با دست از روی پوست برداشت و مدت ماندگاری این روش بین 3 الی 6 هفته است.
استفاده از کرم هایی که رشد موها را کند می کند: این کرم موهای زائد را از بین نمی رود و تنها رشد آن ها را کاهش می دهد.
الکترولیز: نیدل کوچکی باید وارد فولیکول های مو شود و موهای زائد را از طریق جریان الکتریکی از بین می برد؛ در حقیقت این موضوع به افرادی که موهای سفید و بلوند دارند کمک بزرگی می کند اما نیاز است که این فولیکول های مو هر هفته یا دو هفته یکبار از بین برود.
لیزر: لیزر روشی بسیار مطمئن است و این موها تا حدودی به طور دائم از بین می روند و فوایدی دارد که این فواید باعث جذب مردم به خصوص بانوان شده است و برتری این روش در برابر دیگر روش ها به مدت ماندگار بالای آن بر می گردد.

روش های درمان موهای زائدچگونگی انجام لیزر :

در رابطه با کارایی لیزر می توان گفت که به دلیل حساسیت نور دستگاه لیزر به هر چیز تیره، موها را تشخیص می دهد و آن ها را از بین می برد و زمانی که با پوست در تماس است به عمق ریشه تار مو نفوذ می کند و به فولیکول های تاثیر می گذارد و آن ها دچار آسیب می شوند و از بین می روند؛ موهای بدن افراد دارای دو چرخه فعال و استراحت است که اگر در زمان انجام لیزر، مو در چرخه استراحت خود باشد، اشعه لیزر روی آن موها تاثر نمی گذارد و از بین نمی روند؛ بنا به تجربه پزشکان و تحقیقات علمی می توان ذکر کرد که لیزر روی افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند بهترین تاثیر را می گذارد و کسانی که موهای روشن و بلوند و خاکستری دارند باید از لیزر دوری کنند.

انواع دستگاه های لیزر :

 • الکساندرایت
 • دایود
 • روبی
 • تور پالسی بالا
 • ND:YAG

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد نیز همانند دیگر روش های زیبایی دارای مزایا و عوارض است که در این متن سعی داریم تا شما را با آن ها آشنا کنیم:

 • سوختگی : گرمای زیادی که بر اثر لیزر روی پوست ساطع می شود، ممکن است توسط افرادی که پوست تیره تری دارند جذب شود و باعث سوختگی پوست آن ها شود؛ همیشه این سوختگی ها شدید نیست و گاهی اوقات خفیف گزارش شده است.
 • خارش پوست : در حین انجام لیزر یا پس از آن ممکن است بیمار دچار خارش شود.
 • عفونت : در صورت تمیز نگه نداشتن قسمت لیزر شده ممکن است شاهد عفونت شوید که این عفونت امری نادر است.
 • تورم پوست : احتمال قرمزی و تورم تا چند روز پس از لیزر وجود دارد.
  کبودی یا پوسته پوسته شدن : کبودی موقتی ممکن است پس از لیزر رخ دهد اما این مورد نیز تا حدودی نادر است.
 • آسیب جشمی : از دیگر مراقبت ها در طول لیزر می توان به بستن چشم بند در طول عمل لیزر اشاره کرد چرا که ممکن است باعث آسیب به چشمانتان شود.
 • لک های پوستی : دو نوع لکه پوستی با نام های هایپوپیگمانتاسيون و هایپرپیگمانتاسيون داریم که در  هایپرپیگمانتاسیون، تولید ملانین در بدن توسط لیزر افزایش می یابد و پوست تیره می شود اما در هایپوپیگمانتاسیون، تولید ملانین در پوست توسط لیزر مهار می شود و رنگدانه های پوست از بین می روند.

عوارض لیزر موهای زائد بدنمزیت های لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد مزیت هایی دارد که در ادامه با مزیت لیزر موهای زائد آشنا می شویم.

 • در لیزر درد زیادی را تجربه نخواهید کرد چرا که بیشتر دستگاه ها دارای سیستم خنک کننده هستند.
 • شما می توانید با انجام لیزر در مدت زمان کوتاه به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • تعداد جلسات لیزر تنها 6 الی 8 جلسه است.
 • در برابر روش های دیگر، لیزر مناسب ترین و مطمئن ترین و موثر ترین روش است.
 • لیزر توسط fda آمریکا روشی دائمی ذکر شده است.
 • در لیزر کمترین تغییرات را در رنگدانه ها مشاهده خواهید کرد.
 • برای از بین بردن موهای زائد منطقه وسیعی از بدن، بسیار سریع عمل می کند.
 • با کمترین درجه می توان موهای زائد نقاط حساس را از بین برد.

هزینه لیزر موهای زائد بدن :

هزینه انجام لیزر متناسب با وسعت ناحیه تحت درمان است و اگر شما ناحیه ای که بیشترین مو را دارد، انتخاب کنید باید هزینه بیشتری بپردازید؛ در ضمن هزینه انجام لیزر بدن آقایان با بانوان متفاوت است و دارای تعرفه های متفاوت است؛ لازم به ذکر است که مرکز درمان و دستگاه مورد استفاده در برآورد هزینه بسیار تاثیرگذار است.

نکات مهم پس از انجام لیزر

 1. استفاده از ژل آلوئه ورا به مدت 2 الی 4 روز پس از لیزر کمک بزرگی به از بین بردن قرمزی هایی که توسط لیزر به وجود آمده اند می کند و این قرمزی ها طبیعی است و جای نگرانی نیست.
 2. برای از بین بردن گرمای پوست خود که در اثر لیزر به وجود آمده می توانید از یخ استفاده کنید.
  سعی کنید پس از لیزر از مواد آرایشی دوری کنید چرا که ممکن است باعث خارش شود.
 3. حمام آفتاب پس از سه روز اول شروع فرایند آسیب پذیر است و باید از آن اجتناب کنید.
 4. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

کلام آخر

از شما بسیار سپاس گذاریم که ما را تا انتهای متن همراهی کردید و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات کافی در رابطه با لیزر موهای زائد و عوارض و مزایای آن در اختیارتان قرار داده باشیم.

 

نوشتهٔ پیشین
پیکرتراشی
نوشتهٔ بعدی
تزریق ژل لب

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.