در این مقاله می خواهیم شما را با عوارض بوتاکس آشنا کنیم. امروزه همه افراد دوست دارند پوستی صاف و بدون چین و چروک داشته باشند که زیباتر به نظر برسند. بعضی از عوامل مانند : خندیدن، اخم کردن و نور آفتاب که باعث ایجاد خط و خطوط هایی روی صورت می شود. که تنها راه از بین بردن این خط و خطوط تزریق بوتاکس و ژل است که این ژل ها از این خط ها جلوگیری می کند و باعث کمتر شدن آن ها می شود. اگر تزریق بوتاکس نتیجه مثبتی داشته باشد نشان می دهد که به روش صحیحی انجام شده است اما اگر نتیجه خوبی نداشته باشد نشان می دهد که روش آن غلط بوده است. برای انجام تزریق بوتاکس باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه با این نکات بیشتر آشنا می شوید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم A است که باعث می شود ماهیچه ها و عضلات صورت شل شود. این اسم نوعی پروتئین است که توسط یک نوع باکتری تولید می شود. این ماده باعث می شود تا چین و چروک های صورت از بین برود و چین و چروک های جدید هم کاهش پیدا کنند که از عمیق ترین آن ها جلوگیری می کند و باعث می شود این خطوط ناپدید شوند. اگر تزریق بوتاکس در بینی یا ابرو با دقت انجام شود می تواند در تغیییر فرم بینی و شکل ابرو اثرگذار باشد.

بوتاکس چیست ؟

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس عوارض چندانی ندارد و ممکن است دلیل عوارض آن بخاطر خوب نبودن مواد یا نا آشنایی فرد تزریق کننده باشد. قبل از انجام بوتاکس از معتبر بودن مطب ها و پزشک ها اطمینان حاصل کنید. از عوارض تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • درد : درد در بوتاکس به تحمل افراد بستگی دارد که بعضی از افراد این درد را تحمل می کنند اما بعضی افراد خیر. 1 ساعت قبل از تزریق برای کاهش درد از قرص استامینوفن و یا از کرم های بی حسی و یا کمپرس سرد استفاده کنید که برای انجام این کار حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • قرمزی : قرمزی بعد از تزریق طبیعی است که این عوارض، خفیف تا متوسط هستند و بعد از چند ساعت برطرف می شود قرمزی به میزان تزریق بوتاکس و ضخامت سوزن و تجربه پزشک بستگی دارد. استفاده از کمپرس سرد و و تزریق آهسته می تواند از شدت قرمزی و تورم کم کند .
 • سر درد و تهوع : یکی از عوارض بوتاکس سر درد و حالت تهوع است که این سر درد و تهوع خفیف است و برای کسانی که اولین بار تزریق می کنند اتفاق می افتد که ماندگاری آن بین چند ساعت تا چند روز است. برای کاهش سر درد از قرص های مسکن می توانید استفاده کنید.
 • کبودی : سوراخ شدن عروق خونی در محل تزریق باعث کبودی می شود. برخی از پزشک هایی که متخصص نیستند با آناتومی سر و گردن آشنایت کافی ندارند ممکن است به عروق خونی آسیب می زنند.  کرم های ویتامین k برای رفع کبودی مناسب هستند. برای جلوگیری از کبودی پوست بهتر است موارد زیر را انجام دهید :

در هنگام تزریق باید در حالت نشسته باشیم، قبل از تزریق باید عروق خونی شناسایی شود به خصوص در نواحی دور چشم، پزشک هنگام تزریق می تواند با فشار دادن انگشت در محل تزریق کبودی را کاهش دهد.

 • عفونت : محلول های بوتاکس مایع نرمال سالین هستند و در دمای 4 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند و حتی 30 روز بعد از باز کردن هیچ باکتری مشاهده نمی شود اما با این حال قبل از تزریق پوست شما را به خوبی استریل می کنند تا خطر عفونت کمتر شود.

عوارض بوتاکس در محل تزریق چیست ؟ 

این عوارض از پخش شدن بوتاکس به عضلات مجاور و تاثیر گذاری بر ماهیچه هایی است که مد نظر ما نیستند، که این عوارض توسط افراد غیر متخصص به وجود می آید. عوارض در قسمت های خط اخم، ابروها، خط پیشانی بسیار کم تر است اما عوارض در قسمت های پایینی صورت و گردن باید با احتیاط تر و با دقت بیشتری انجام شود.

عوارض بوتاکس در محل تزریق چیست ؟ 

عوارض تزریق بوتاکس بین دو ابرو

عوارض تزریق بوتاکس بین دو ابرو شامل موارد زیر است :

 • افتادگی پلک : افتادگی پلک در افرادی مشاهده می شود که در مراکز غیر معتبر بوتاکس انجام می دهند که این عوارض به دلیل نادرست تزریق کردن و اثر گذاری ماده بوتاکس بر عضله بالا برنده پلک اتفاق می افتد که این افتادگی ممکن است بین چند روز یا چند هفته طول بکشد. از عوامل افزایش دهنده این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کسانی که سابقه افتادگی پلک داشته اند، افراد مسن، افرادی که به طور طبیعی دارای عضله بالا برنده پلک ضعیفی هستند و پزشک با معاینه کردن متوجه آن خواهند شد.

برای پیشگیری از این عوارض باید به نکات زیر توجه داشت :

بعد از تزریق به محل تزریق دست نزنید و آن را نمالید و به جلو خم نشوید، پزشک باید ماده را به آرامی و آهسته تزریق کند و نباید در حین تزریق نواحی را ماساژ داد.

 •  تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور : این عوارض در افرادی که سابقه تورم در ناحیه ابرو و پف صبحگاهی در چشم دارند مشاهده می شود که این عوارض کم است.
 • افزایش خطوط مجاور بینی : گاهی با فلج شدن عضلات ناحیه بین ابرو فعالیت عضلات اطراف بینی بیشتر می شود و خطوط مجاور مشاهده می شود مخصوصا در زمان خندیدن و اخم کردن که با تزریق بوتاکس می توان این مشکل را برطرف کرد.

عوارض تزریق بوتاکس در ابرو و پیشانی

 • افتادگی ابرو : عضله پیشانی یک عضله حساس و نازک است که فرونتالیس نام دارد. اگر محل تزریق بوتاکس بیش از اندازه پایین باشد باعث افتادگی ابرو و پلک می شود به همین دلیل در صورت خود احساس سنگینی می کنید که این عوارض بعد از چند هفته بهبود می یابد. این عوارض هم مانند عوارض دیگر در اثر بی تجربگی رخ می دهد.
 • علامت مفیستو : بالا رفتن بخش میانی و یا یک سوم انتهایی ابرو را علامت مفیستو می گویند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بخش های طرفی عضله پیشانی فلج شده است.
 • چهره بی احساس : یکی از عوارض های تزریق بوتاکس چهره بی احساس و یخ زده است که به دلیل تزریق دوزهای بیش از حد اتفاق می افتد. برای پیشیگیری از این عوارض باید دوز پایینی از بوتاکس را تزریق کرد و بعد از 1 ماه نتیجه آن را مشاهده کنیم.

عوارض تزریق بوتاکس در پلک

 • شل شدن پلک پایین
 • افتادگی پلک بالا و پایین
 • افتادگی لب
 • عمیق شدن خطوط گونه
 • دو بینی و لوچی چشم

عوارض تزریق بوتاکس در پلک

عوارض تزریق بوتاکس در قسمت پایینی صورت

 • عوارض در اطراف دهان : از عوارض اطراف دهان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دشواری در لبخند زدن، عدم تقارن، ناتوانی در جلوگیری از ریختن آب دهان، فلج شدن عضلات لب در صحبت کردن و خوردن غذا.

 • خطوط اطراف بینی : تزریق در این ناحیه نیاز به دقت زیادی دارد و عوارضی از جمله افتادگی گوشه دهان، افتادگی لب را دارد که پزشک باید مهارت کافی داشته باشد.
 • گوشه دهان و چانه : تزریق بوتاکس به این ناحیه می تواند باعث لیفت گوشه دهان شود و لبخند زدن و صحبت کردن را دشوار کند.

عوارض بوتاکس در گردن

از مهمترین عوارض تزریق بوتاکس در گردن اختلال در غذا خوردن و کاهش ترشح بزاق دهان است و اگر بوتاکس به قسمت پایین تر تزریق شود چرخاندن گردن دشوار می شود.

از دیگر عوارض بوتاکس : فلج نشدن عضلات است که این عوارض در صورت استفاده از دوزها و تزریق در محل نامناسب به وجود می آید. از دیگر عوارض بوتاکس انتخاب لینک نامعتبر بود که گفته شده است. بعضی از بوتاکس ها باعث آلرژی، شوک در افراد، تنگی نفس، و بیماری هایی در چشم، گردن و ناهماهنگی هایی در پوست می شود.

چه کسانی نمی توانند بوتاکس تزریق کنند ؟ بهتر است خانم های باردار و افراد زیر 18 سال و افرادی که دارای بیماری های عصبی مانند ام اس هستند از تزریق بوتاکس خودداری کنند و یا اگر از داروهای رقیق کننده خون و یا دارو های خاصی استفاده می کنند با پزشک خود مشورت کنند.

بوتاکس مختص چه کسانی است ؟ بوتاکس فقط برای خانم ها نیست بلکه آقایان هم می توانند برای چین و چروک صورت خود از بوتاکس استفاده کنند افراد بهتر است بری تزریق بوتاکس از سن 25 سالگی اقدام کنند در جوانی هم زمانی به سراغ بوتاکس بروید که بوتاکس بر روی خط خنده و خط اخم شما تاثیر گذار باشد.

کلام آخر

قبل از تزریق بوتاکس حتما از کسانی که قبلا این کار را انجام دادند و یا از پزشکان متخصص کمک بگیرید و با آگاهی کامل این کار را انجام دهید. ممنون که تا آخر این مطلب همراه ما بودید.نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
هایفو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.