امروزه با وجود غذاهای فست فود و تمایل افراد، به خصوص جوانان و نوجوانان به فست فود و فعالیت بدنی کم باعث تجمع چربی زیاد در قسمت های مختلف بدن شده است. اکثر افراد با پیش رو گرفتن کار های متفاوت از جمله: رژیم غذایی سنگین، ورزش و رفتن به باشگاه و… در فکر از بین بردن چربی های اضافه خود هستند. پیکر تراشی شکم ،یکی از روش های قابل اعتمادی است که با استفاده از دستگاه های معتبر شما می توانید چربی های اضافه خود را از بدن خود بتراشید و از بین ببرید و به اندام ایده آل خود برسید.

علت تجمع چربی در شکم و پهلو ها

وزن بدن ما نیاز به تعادل در انرژی دریافتی و انرژی مصرفی می باشد. برای مثال اگر انرژی دریافتی ما بیشتر از میزان تحرک و فعالیت بدنی ما باشد دچار اضافه وزن و تجمع چربی در این نواحی از جمله شکم و پهلو ها می شوید. همچنین با افزایش سن که میزان عضلات بدن کاهش می یابد و چربی بدن نیز زیاد می شود. کاهش عضلات نیاز بدن به انرژی را کاهش می دهد و اگر وعده های غذایی ما همچنان مثل گذشته باشد احتمال بروز چاقی دور از انتظار نیست. بسیاری از افراد با سپری شدن سن کم کم متوجه وجود چاقی در قسمت هایی از بدن خود بدون اضافه وزن می شوند. این امر با کاهش هورمون استروژن و در نتیجه تجمع چربی در قسمت های خاص بدن از جمله شکم می شود. همچنین بعضی ها در ژن خود چاقی را دارند و آن را از خانواده خود به ارث می برند و الگوی بدنی شان از گلابی به سیب تغییر می کند.

علت تجمع چربی در شکم و پهلو ها

 پیکر تراشی شکم و نحوه انجام آن :

پیکرتراشی یا ابدومینوپلاستی برای افرادی که با رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند چربی های خود را از بین ببرند مفید است. این عمل در قسمت های مختلف بدن اعم از شکم، پهلو، کمر و… امکان پذیر است. برای انجام این عمل سوراخ هایی به قطر 2-5 میلیمتر بر روی نواحی مورد نظر ایجاد می کنند و کانولای دستگاه را از طریق این سوراخ ها به بافت چربی می فرستند و با استفاده از امواج مادون صوت بافت چربی را تخریب می کنند. در این بین محلولی از بی حسی موضعی را برای جلوگیری از خونریزی و بی حسی به بافت چربی تزریق می کنند که این محلول به صورت تیکه تیکه از محل سوراخ شده خارج می شود.

انواع پیکر تراشی بدن

این عمل در نقاط مختلف بدن به صورت های مختلف انجام می شود:

 • لیپوماتیک با بادی جت
 • لیپوماتیک با آب
 • لیپوماتیک واترجت

جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی:

این روش به صورت جراحی باز همراه با بیهوشی کامل انجام می شود ولی به دلیل عوارض جانبی زیاد این روش مورد پسند واقع نشده است. در این روش 2 برش ایجاد می شود یکی دور اطراف ناف نو دیگری در نزدیکی لگن تا ناحیه تناسلی. پزشک با برش پوست عضلات ناحیه مورد نظر را بر می دارد و عضلات را رای زیبایی بهتر شکم به سمت هم می کشد و در آخر پوست را بر روی آن می کشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • عفونت
 • عدم وجود تقارن
 • از بین رفتن بخش هایی از پوست شکم
 • خونریزی
 • تجمع آب در زیر پوست
 • شل شدن پوست ناحیه جراحی شده
 • احساس بی حسی در قسمت جراحی شده

روش لیپوساکشن

در این روش از طریق لوله های کوچک و نازک با سر پهن که به آن کانولا نیز گفته می شود وارد بدن می شود و چربی ها از طریق این لوله ها بیرون کشیده می شوند. این روش در افرادی که دارای وزن تقریبا طبیعی هستند مناسب می باشد که پوستی سالم و قابل انعطاف دارند و فقط قسمت هایی از بدنشان که چربی های اضافی دارند بهتر است. 

هدف لیپوساکشن :

این عمل مناسب افرادی است که ورزش و رژیم غذایی دیگر به آن ها جواب نداده است و فرد خواهان از بین رفتن چربی های اضافی قسمت های خاصی از بدنش است و برای کاهش وزن کلی در تمام بدن عمل نمی کند. نواحی عمل لیپوساکشن در بانوان بیشتر در قسمت باسن و ران ها و در آقایان در نواحی کمر و پهلو رایج تر است. این روش همچنین برای درمان بعضی بیماری های خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد مانند:

 • وجود لیپوماس یا توده های چربی خوش خیم
 • تعریق بیش از حد در زیر بغل
 • اختلال در عملکرد سوخت و ساز چربی های بدن
 • بزرگ بودن غیر طبیعی سینه مردان ( جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا)

هدف لیپوساکشن

روش لیپوماتیک

 در حال حاضر یکی از بهترین روش های خارج کردن چربی های اضافی است که نسبت به دیگر روش ها از جمله لیپوساکشن عوارض کمتری دارد و دقیق تر است. این روش درمانی برای لاغری نیست بلکه فقط برای کاهش سایز نقاط مختلفی انجام می شود.

چه کسانی باید از انجام پیکر تراشی خودداری کنند؟

اگر شما بیماری خاصی دارید و دارو مصرف می کنید قبل از عمل باید با پزشک خود در میان بگذارید تا تداخلی با عمل جراحی شما به وجود نیاید. اکثر افراد قبل از عمل آزمایش های لازم که پزشک نیاز دانسته را باید انجام دهند تا مشخص شود فرد توانایی انجام این عمل را دارد یا خیر؟ افرادی که دچار چاقی مفرد هستند و کسانی که مبتلا به بیماری هموفیلی هستند باید از انجام این عمل خودداری کنند زیرا موجب مرگ این دسته از افراد می شود. انجام این عمل در افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است ممنوع می باشد و در واقعیت امر همه این عوامل بستگی به پزشک مورد نظر شما دارد که چه تصمیمی برای شما و سلامت شما گرفته است. اگر بیماری زمینه ای دارید بهتر است از انجام این عمل صرفه نظر کنید چون به شدت بدن شما را ضعیف کرده و از پای خواهد در آورد. همچنین انجام این عمل برای افراد سیگاری نیز ممنوع می باشد.

عوارض پیکر تراشی شکم

این عوارض سطحی هستند و پس از چند هفته از بین میروند. و البته در افراد مختلف متفاوت عمل می کند:

 • کبودی
 • قرمزی
 • ورم در محل تزریق
 • درد های خفیف که بعد از 2 هفته به مرور بهبود می یابد.
 • التهاب
 • احساس کوفتگی در محل جراحی

عوارض طولانی مدت: شیوه نادرست جراحی، صاف و سالم نبودن پوست، خروج بیش از حد طبیعی چربی از بدن و یا بالعکس خروج کمتر از حد مطلوب چربی های اضافه، ترمیم این عوارض معمولا بعد از 6 ماه امکان پذیر است ولی در نهایت باید فوق تخصص جراحی پلاستیک در مورد آن نظر بدهد و تصمیم نهائی را بگیرد.

عوارض نادر و خطرناک: این دسته از عوارض معمولا زمانی که اصول اولیه جراحی به خوبی انجام نشده باشد اتفاق می افتد و یا در مطب های شخصی انجام شده و تجهیزات مورد نظر در آنجا وجود نداشته است. گاهی به دلیل استاندارد نبودن محلول های تزریقی اعم از محلول بی حسی و بی هوشی و یا تزریق بیش از اندازه این محلول ها خطای درمانی رخ می دهد. البته این عوارض بستگی به پزشک مورد نظر و نحوه انجام عمل نیز دارد.

آمبولی بعد از پیکر تراشی شکم :

بدترین و خطرناک ترین عارضه بعد از عمل که می تواند برای کسی اتفاق بیفتد بیماری آمبولی یا همان تجمع لخته خون یا چربی در بدن است. اما مرگ بر اثر آمبولی بسیار نادر است. نکته قابل توجه این است که احتمال مبتلا شدن به آمبولی در جراحی های لیپوماتیک و لیپوساکشن بسیار کمتر از جراحی (ابدومینوپلاستی) است.

 

عوارض پیکر تراشی شکممراقبت های بعد از پیکر تراشی شکم

حدود 24 ساعت بعد از جراحی از جای عمل خون آبه خارج می شود که جای نگرانی وجود ندارد و کاملا طبیعی است. بهترین توصیه ما به بیماران بعد از عمل جراحی استفاده از گن شکمی به مدت 2 ماه می باشد ولی تعیین زمان استفاده از گن بستگی به پزشک شما دارد. در بعضی موارد پزشک این زمان را به 6 ماه هم توصیه می کند.

 • استفاده از گن های کشی برای کاهش تورم و جلوگیری از تجمع آب زیر پوست. 
 • استفاده از گن های مذکور کمک بسیاری در فرم دهی بهتر و زیبا تر محل جراحی
 • استفاده زیاد از مایعات باعث می شود تا اثر داروهای بیهوشی بر فرد که علایمی همچون سردرد، حالت تهوع، سرگیجه دارد را کاهش بدهد. 
 • فعالیت های بدنی خود را تا حد امکان کاخش دهید و از تحرک زیاد خودداری کنید.
 • از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.
 • از مصرف سیگار و مشروبات الکلی اکیدا خودداری کنید.
 • از استراحت مطلق و ساکن بودن در یک مکان در طولانی مدت خودداری کنید.

توصیه ای برای کسانی که عمل لیپوساکشن انجام می دهند :

مهم ترین انتخاب بیمار برای عمل جراحی انتخاب پزشک مورد اعتماد و اطمینان است که باید فوق تخصص و جراح پلاستیک باشد. همچنین به تبلیغاتی که در مورد لیپوساکشن صورت می گیرد و گمراه کننده است نیز توجهی نداشته باشید زیرا این جراحی بسیار مهم است و باید تحت نظر بهترین مراکز درمانی که مجهز به دستگاه های برتر هستند صورت پذیرد.  در نتیجه شما اگر یک تیم پزشکی مجرب انتخاب کنید می توانید نتیجه مطلوبی از انتخاب خود به دست آورید. همچنین برای اطلاع از قیمت جراحی ها می توانید به سایت ما سر بزنید.

کلام آخر

ممنون از حسن انتخاب شما بابت همراهی ما در این مقاله امیدواریم با کسب اطلاعات لازم و کافی نتیجه دلنشینی از جراحی خود به دست آورید.

نوشتهٔ پیشین
عوارض کاشت ابرو
نوشتهٔ بعدی
لیپوماتیک بازو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.