لیپوماتیک

اگر مایلید بدانید جادوی عمل لیپوماتیک با شما چه می کند در این مقاله با ما همراه باشید.چاقی معضلی است که بیشتر افراد یک جامعه را درگیر خود نموده است. با اینکه داشتن رژیم غذایی سالم و قرار دادن یک ساعت ورزش در طول روز  کمی سخت به نظر می رسد اما اصلی ترین کاری است که برای تناسب اندام باید انجام می گیرد.

 

حال اگر بعد از یک دوره رژیم غذایی سالم نتوانستید آخرین چربی های خود را از بین ببرید می توانید برای زیبا شدن بیشتر و داشتن اندامی مناسب از روش هایی مانند لیپوماتیک استفاده نمایید.در بین روش های جراحی زیبایی لاغری ، لیپوماتیک یکی از بهترین روش ها است و امروزه بیشترین طرفدار را دارد.

در لیپوماتیک بیهوشی کامل انجام نمی گیرد و همین جزء مزایای این روش است. پزشک با توجه به دانش خود روی قسمتی از بدن که قصد تخلیه چربی آن را دارید برش هایی بین 2 تا 5 میلی متر ایجاد می کند.کانولا از این برش ها وارد بدن شده و در اولین قدم مایعی شامل لیدوکایین تزریق می شود که علاوه بر بی حسی موضعی از خونریزی نیز جلوگیری می کند.

کانول از برش های ایجاد شده وارد قسمت تحت جراحی می شود و دستگاه لیپوماتیک با ایجاد امواج اینفراسونیک و ارتعاش (Vibration) و نوسان ثابت حول محوری (Nutation) به صورت سه بعدی چربی ها را به صورت سالم از محل خود جدا کرده و از بدن خارج می نماید.

این جادوی لیپوماتیک است. چربی ها کاملا سالم خارج می شوند و حال به عنوان فیلر آماده ترزیق به قسمت های دیگر بدن هستند. در صورت تمایل می توانید این چربی ها را به لب ، باسن ، سینه و گونه های خود تزریق نمایید.

 

عمل لیپوماتیک روی چه اعضایی از بدن انجام می گیرد

لیپوماتیک هیچ محدودیتی برای عمل مناطق مختلف بدن ندارد. به دلیل باریک بودن کانولا و نوع جراحی که انجام می شود از روش لیپوماتیک برای خارج نمودن چربی

 • شکم
 • باسن
 • بازوها
 • کمر
 • داخل و بیرو ران ها
 • سینه
 • پهلوها
 • غبغب و ناحیه زیر چانه

استفاده می شود. همانطور که مشاهده می کنید تقریبا هر قسمتی از بدن که چربی در آنها انباشته می شود را می توان تحت عمل لیپوماتیک قرار دارد.لیپوماتیک عمل غیر تهاجمی است و همین امر باعث شده است که بتوان آن را در نواحی حساسی از بدن مانند سینه چه در آقایان و چه در بانوان استفاده نمود. در این عمل زیبایی به دلیل نوع خارج نمودن آسیب کمتری به پوست وارد می شود و همین امر باعث می شود فرد بتواند عمل لیپوماتیک را روی گونه های خود نیز انجام دهد.

چه افرادی بهترین کاندید عمل لیپوماتیک هستند

لیپوماتیک با اینکه عمل غیر تهاجمی است اما برای همه افراد چاق مناسب نیست. در اولین قدم برای لاغری ابتدا باید رژیم غذا سالم و ورزش کردن را در اولویت کارهای خود قرار دهید و سپس نوبت به انجام عمل لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های باقی مانده می رسد.

لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که پوست آنها بر اثر چاقی کشیده و افتاده نشده باشد. در این عمل فقط جهت خارج کردن چربی های موضعی که در یک قسمت از بدن انباشته شده است مناسب است و در صورتی که فرد دچار چاقی مفرط باشد ابتدا باید با رژیم غذایی و ورزش تا آنجایی که امکان دارد وزن خود را کاهش دهد و سپس با عمل لیپوماتیک چربی ها را خارج نموده و برای پوست افتاده خود از دیگر عمل ها استفاده نماید.

پس می توان گفت عمل لیپوماتیک برای افرادی دارای پوست صاف و الاستینه هستند ، مناسب است.افراد زیر 18 سال بهتر است تحت عمل لیپوماتیک قرار نگیرند.افرادی که در چند ماه اخیر وزن آنها ثابت باشد و اضافه وزن نداشته باشد.افرادی که به هیچ عنوان به واسطه ورزش و رژیم غذایی لاغر نمی شوند. این افراد بیشتر به صورت ژنتیکی چاق هستند.

مزایای عمل لیپوماتیک نسبت به دیگر روش ها

 • دوران نقاهت در عمل لیپوماتیک نسبت به دیگر روش ها بسیار کوتاه است و فرد بعد از 2 هفته می تواند به فعالیت های قبلی خود ادامه دهد.
 • در لیپوماتیک به شکل چربی ها خارج می شود که به پوست آسیبی وارد نمی شود و همین باعث می شود پوست خیلی زود جمع شده به شکل نرمال خود بازگردد.
 • عمل به صورت سرپایی انجام می گیرد و بعد از عمل فرد مرخص می شود.
 • این دستگاه هوشمند عمل می کند و به محض اینکه کانولا عدم وجود چربی را تشخیص دهد به فعالیت خود ادامه نمی دهد.
 • در این روش فقط چند برش 1 تا 5 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و این یعنی امکان بروز عفونت بسیار کم است.
 • این روش نسبت بسیاری از روش ها ارزان قیمت تر است.
 • چربی خارج شده را به عنوان فیلر می توانید در قسمت های دیگر بدن تزریق نمود.
 • تورم و ترشحاتی که از بدن خارج می شود در لیپوماتیک بسیار کمتر از روش های دیگر است.
 • بعد از عمل به هیچ عنوان چربی های گلوله شده در زیر پوست حس نخواهید کرد. این مشکل در دیگر روش ها وجود دارد با اینکه به مرور مشکلاشان حل خواهد شد اما این موضوع زمان بر است.

عوارضی که بعد از عمل لیپوماتیک در کمین شماست

با اینکه لیپوماتیک عوارض کمی دارد اما در این عمل نیز مانند دیگر عمل های جراحی پوست برش داده می شود و همین امر باعث می شود با رعایت نکردن موارد مهم دچار بعضی عوارض شوید.
از جمله عوارض لیپوماتیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • ضعف و سرگیجه
 • رفع تورمی که در ناحیه عمل شده به وجود می آید ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد.
 • ایجاد کبودی در مناطقی چربی از آنها خارج شده است. این کبودی بعد از چند روز برطرف خواهد شد و جای نگرانی ندارد.
 • تا 9 هفته نباید فرد کارهای سنگین انجام دهد.
 • در صورتی که پزشک ماهر انتخاب نکنید خطر آمبولی ریه در این لیپوماتیک افزایش می یابد.
 • در لیپوماتیک مایعات زیادی از بدن مکیده می شود و در صوت عدم جبران ممکن است دچار مشکلات کلیوی و قلبی شوید.
 • در لیپوماتیک کانولا به صورت سه بعدی لرزش دارد و ممکن است طی عمل به عصب ها آسیب وارد شود.
 • ممکن است به صورت موقت و به دلیل لیدوکائینی که به بدن تزریق می شود تا مدتی در ناحیه عمل شده دچار بی حسی شوید.
 • عفونت در لیپوماتیک بسیار نادر است اما در صورتی که در کلینیک معتبر عمل لیپوماتیک را انجام ندهید و یا بعد از عمل بهداشت فردی را رعایت نکنید ممکن است دچار عفونت شوید.

اقداماتی که قبل از عمل لیپوماتیک باید انجام دهید

اولین کاری که قبل از انجام لیپوماتیک باید انجام دهید انتخاب یک پزشک متخصص پلاستیک است که مجوز انجام لیپوماتیک داشته باشد. این فرد باید تجربه و دانش کافی برای انجام لیپوماتیک داشته باشد.بعد از انتخاب بهترین پزشک نوبت به بررسی کلینیکی می رسد که پزشک در آن لیپوماتیک انجام می دهد.

این کلینیک باید تمام تجهیزات کامل را داشته باشد تا در صورت بروز مشکل امکانات کافی برای جبران مشکل وجود داشته باشد.قبل از انجام لیپوماتیک باید با پزشک خود درباره ی بیماری های خود و داروهایی که مصرف می کنید مشورت کنید.پزشک متخصص چند روز قبل از عمل لیپوماتیک داروهای رقیق کننده خونی را که مصرف می کنید قطع خواهد کرد.

به طور کلی پزشک داروهای مصرفی شما را مدیریت می کند و در آنها کنترل می کند تا در حین عمل لیپوماتیک دچار مشکل خاصی نشوید.چند روز قبل از عمل لیپوماتیک باید از مصرف انواع سیگار و قلیان جدا خودداری فرمایید. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود شما را کند خواهد کرد.اگر در رژیم غذایی خاصی هستید بهتر است دو روز قبل از عمل لیپوماتیک آن را قطع کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

حال که عمل لیپوماتیک را انجام دادید نوبت به این می رسد سعی کنید تا مدت ها اندامتان را روی فرم نگه دارید. این کار نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. از این به بعد باید رژیم غذایی خود را به خوبی رعایت کنید و ساعاتی از روز را برای ورزش کردن اختصاص دهید. این روش با تمام مزایایی که دارد اما در صورت عوم رعایت موارد فوق به زودی مجددا چربی ها در بدنتان انباشته شده و فرم بدنتان نازیبا خواهد شد.

اما بعد از عمل بهتر است کمی پیاده روی کنید تا دچار ورم در پاها و لخته شدن خون در بدنتان نشوید.تا چند روز بعد از عمل بهتر است به شکل 90 درجه ننشینید؛ زیرا پوستتان شل شده است پس بهتر است طوری بنشینید که پوستتان چین نخورد.با اینکه در لیپوماتیک زخم های کوچکی روی پوست ایجاد می شود اما مراقبت از این زخم ها نیز اهمیت زیادی دارد.

پیشنهاد می شود روز بعد از عمل لیپوماتیک حمام کنید و زخم ها به آرامی شستشو دهید.بعد از لیپوماتیک پزشک داروهایی تجویز می کند که باید به دقت مصرف نمایید. یکی از این داروها آنتی بیوتیک است که مصرف آن اهمیت فوق العاده ای دارد؛ زیرا خطر عفونت در تمامی عمل وجود دارد و لیپوماتیک از این قاعده مستثنی نیست.بهتر از لباس های تنگ استفاده کنید تا پوست تحت فشار بهتر جمع شود. البته بعضی پزشکان استفاده از گن را پیشنهاد می دهند اما بعضی ترجیح می دهند با پوشیدن لباس های تنگ این کار را انجام دهید.

هزینه عمل لیپوماتیک

هزینه ی عمل لیپوماتیک به عوامل زیادی بستگی دارد. شما باید بهترین پزشک و کلینیک را برای این عمل انتخاب نمایید و همین انتخاب ممکن است هزینه شما را افزایش دهد. میزان چربی زیر پوستی که باید خارج شود دیگر عاملی است که هزینه را افزایش خواهد داد.

خوشبختانه عمل لیپوماتیک برای افرادی که دچار چاقی های زیادی هستند توسط بیمه پشتیبانی می شود اما برای افرادی که BMI بدنشان زیاد نیست هیچ هزینه را متقبل نخواهد شد. این عمل زیبایی عمل حساسی است و پیشنهاد می شود هیچ گاه کیفیت را قربانی هزینه نکنید.بهتر است قبول کنید که لیپوماتیک هزینه زیادی دارد.

در لیپوماتیک بین اعضای مختلف بدن نیز تفاوت قیمت وجود دارد. همچنین عمل لیپوماتیک بیشتر در یک جلسه اتمام می یابد اما اگر میزان چربی زیاد باشد و یا قسمت های مختلف برای انجام لیپوماتیک کاندید هستند باید جلسه را به روز دیگر موکول کنید ، همه این موارد باعث می شود که در هزینه عمل لیپوماتیک تفاوت وجود داشته باشد.

کاشت (پیوند) مو طبیعی

پیوند موی طبیعی از جمله دست آورد هایی در علم پزشکی است که از دو منظر می توان به آن نگاه کرد: کسانی که به واسطه از دست دادن موهای طبیعی خود اعتماد به نفس شان را از دست داده اند و این مشکل بر روابط و فعالیت های فردی، خانوادگی و اجتماعی شان تاثیر سویی به جای نهاده است. گروه دوم که مشکل عظیم تری دارند، کسانی هستند که به واسطه ی حوادث، سوانح، سوختگی ها و یا اعمال جراحی اجتناب ناپذیر، دچار بی مویی در ناحیه ای از سر یا صورت شده و این نقص چون داغی خودنمایی می کند.

هردو گروه می توانند از پیوند موی طبیعی در حد معقولی برای دوری از شرایط خود بهره ببرند، به شرط آن که ابتدا فرهنگ پیوند موی طبیعی تریف شود و جایگاه و حد و مرزه های این عمل زیبایی مشخص گردد، سراب های خیالی و آرزو های واهی تبدیل به یک واقعیت منطقی شود و بدین ترتیب شخص داوطلب از انجام این عمل در درجه ی اول مطمئن گردد که ایا واقعا مورد مناسبی برای انجام این عمل ی باشد و در درجه ی دوم توقعات خود را از این عمل در سطح منطقی و واقعی حفظ نماید. این دو مورد صورت نمی پذیرد مگر با کمک پزشک جراج پیوند مو که تعهد و دانش کافی، بیمار را از وضعیت وی و دورنمای انجام عمل آگاه سازد.

چه کسانی از پیوند موی طبیعی سود می برند؟

پیوند موی طبیعی روشی است برای رهایی از مشکل طاسی یا کم مویی. گروه هایی که بیشترین سود را از عمل جراحی می برند: کسانی که بر اثر بیماری پوستی نواحی از سر و صورتشان طاس شده است (به شرط آن که بیماری پوستی درمان شده باشد)

مردانی که از طاسی ارثی (اندروژنیک) رنج می برند و ناحیه اهدا کننده در پشت سرشان از تراکم کافی برخوردار باشد یا در غیر این صورت حداقل در ناحیه قفسه سینه و کتفف مودار باشند.

خانم هایی که ریزش مو، همه سرشان را درگیر نکرده باشد و پشت سر دارای تراکم طبیعی باشد، می توانند لا ب لای مو های موجود را تحت عمل قرار دهند.

خانم ها و آقایانی که خط جلوی سرشان عقب نشینی کرده و پیشانی شان برجسته شده است.

آیا تا به حال راجع به کم مویی یا طاسی سرتان فکری کرده اید؟

پیوند موی طبیعی بهترین راه اصلاح طاسی شماست. قدم اول، مطالعه پیرامون موی طبیعی طبیعی و یافتن جدیدترین و درست ترین اطلاعات درباره آن است. ما می توانیم در این راه کمک خوبی باشیم. ما توسط کتاب، سایت اینترنتی، تلفن گویا به دریافت اطلاعات درباره پیوند موی طبیعی به شما کمک خواهیم کرد.

روش های عمل پیوند موی طبیعی

برای برداشت مو ها از ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند که به طور معمول از ناحیه پشت سر می باشد، دو روش موجود است:

روش برداشت نوار پوست از پشت سر Band strip
FUE روشی است که در ایران FIT نامیده می شود.

در روش برداشت نوار پوست از پشت سر همانطور که توضیح آن گذشت زخم با ایجاد بخیه بسته خواهد شد. اگر این عمل توسط جراح مجرب صورت پذیرد خط باقیمانده بسیار ظریف بوده و لا به لای موهای پشت سر پنهان خواهد ماند. سپس از این نوار، گرافت ها به صورت واحد های فولیکولی (F.U) جدا خواهند شد.

در روش دوم (FUE) برداشت واحد های فولیکولی به صورت جداگانه و تک تک توسط قلم های خاصی از پوست خارج می گردد و نیازی به ایجاد بخیه نخواهد بود. از مواردی که موجب محدودیت در استفاده از این روش می شود شامل: ریسک بالای قطع عرضی گرافت ها حین برداشت توسط قلم و وقت گیر بودن این روش می باشد. در مراکز معتبر پیوند مو فقط در 10 درصد از کل عمل ها را این روش به خود اختصاص ذاذه است. به همین دلیل اغلب جراحان پیوند مو از این روش برای اشخاص با شرایط خاص استفاده می کنند. این شرایط عبارتند از: وجود مو های سفید در ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند و عدم وجود امکانات و تجربه ی کافی در جدا سازی موهای سفید. انجام عمل پیوند مو در یک ناحیه ی کوچک. نداشتن تراکم کافی در پشت سر جهت اهدا و انتخاب مو های بدن برای انجام عمل.

روش های کاشت در جلوی سر
ایجاد شکاف ها یا سوراخ های ریز در ناحیه ی گیرنده به تعداد مقتضی و سپس کاشت گرافت های مناسب هر ناحیه در این شکاف ها
ایجاد سوراخ و کاشت گرافت به طور هم زمان که از این روش بییشتر در جهت تراکم دهی بین موهای کاشته شده یا از قبل موجود استفاده می شود.

خط رویش مو

پیوند موی طبیعی علاوه بر علم و دانش کافی نیاز به خلاقیت و ذوق هنری نیز دارد از جمله مواردی که در این عمل به توجه زیاد نیاز دارد طراحی خط رویش مو می باشد. که در هر شخص علاوه بر فرم جمجمه، جنس موها، میزان تراکم و طرح مو ها به حالت پیشانی، چشمها و ساختار صورت نسبت به اجزا آن به یکدیگر می باشد. حتی شرایط سنی بیمار هم در طراحی این خط موثر است. جراح پیوند مو با در نظر گرفتن شرایط گفته شده و رعایت برخی اصول، این خط را بر اساس محور های خاص در صورت و جمجمه طراحی می نماید، با توجه به این نکته که این مو ها دائمی خواهند بود و شکل این خط تاثیر مهمی بر طبیعی بودن چهره ی فرد دارد.

ترمیم خط جلوی سر

گاهی اوقات شخص مبتلا به طاسی ها با الگوی پایین مثل الگوی II و III و یا حتی الگوهای بالا تر پس از انجام عمل پیوند مو از خط جلوی سر راضی نبوده و طراحی انجام شده متناسب چهره، سن و جنس موهای شخص نیست. مستلزم حوصله از جانب بیمار و مهارت پزشک معالج می باشد. در برخی شرایط برای بیماری که با متد های قدیمی تر عمل شده یا به هر دلیلی از عمل خود راضی نیست و خط جلوی (Hair line) عروسکی یا به اصطلاح مزرعه ذرت را پیدا کرده است می توان با متد های جدید طراحی و کاشت، خط جلو را به فرم طبیعی نزدیک نمود در این متد از دو روش می توان خط جلوی سر را ترمیم نمود: می توان گفت گرافت های درشت قدیم را توسط قلم پانچ به روش (FIT) FUE به صورت زنده از جلوی سر خارج نموده و در نواحی طاس کاشته و خط جلو را با گرافت های ظریف تر و طراحی طبیعی تر تحت پیوند قرار داد.

یا اینکه اگر خط جلوی سر پائین نباشد و امکان پائین تر آوردن خط فراهم باشد، می توان توسط گرافت های درشت تر قدیمی لابه لای این گرافت های ظریف پنهان بمانند. انجام هر دوی این روش ها نیاز به مهارت، تجربه و ظرافت کافی از طرف گروه جراحی پیوند مو دارد.

تفاوت عمل لیپوماتیک با دیگر روش ها

لیپوماتیک با لیپولیز تفاوت های زیادی دارد در لیپولیز توسط اشعه لیزر گرما ایجاد می شود و چربی ها را ذوب می نماید. این گرما ممکن است باعث سوختگی پوست شود و به عروق دیگر آسیب وارد شود. این در حالی است که در لیپوماتیک نه تنها به عروق آسیبی وارد نمی شود بلکه چربی ها به شکلی خارج می شود که می توان از آن استفاده نمود.

تفاوت لیپوماتیک با عمل لیوساکشن در نحوه ی خارج نمودن چربی ها است. در عمل لیپوماتیک با تزریق مایع خاص چربی ها در داخل شکم تخریب می شوند و به کمک کانولا از بدن خارج می شوند.

اما در لیپوماتیک با وارد نمودن کانولا به بدن دستگاه کانولا را به ارتعاش در می آورد و همین باعث می شود چربی ها را به شکل کاملا سالم از بدن خارج نماید.آبدومینوپلاستی نیز روش کاملا تهاجمی است که در آن پوست شل و افتاده به همراه چربی یک جا از بدن خارج می شود.

این روش با یک عمل جراحی هیچ تفاوتی ندارد اما لیپوماتیک روش غیر تهاجمی است و فقط چند برش در بدن ایجاد می شود تا کانولا را وارد بدن نمایند. البته گفتن این نکته بد نیست که آبدومینوپلاستی روشی است برای افرادی که bmi آنها بالا است اما لیپوماتیک برای افرادی با bmi نسبتا بالا است.

کلام آخر

در روش لیپوماتیک به شکلی چربی ها خارج می شود که بتوانید آن را به عنوان فیلر به قسمت های دیگر بدن تزریق نمایید. این روش مزایای بسیاری دارد اما در صورتی که در بهترین کلینیک ها و توسط بهترین پزشکان انجام گیرد. در نگاه اول انتخاب بهترین ها کمی سخت به نظر می رسد مخصوصا با تبلیغات بسیاری که در فضای مجازی انجام می گیرد.