لیپوماتیک

اگر مایلید بدانید جادوی عمل لیپوماتیک با شما چه می کند در این مقاله با ما همراه باشید.چاقی معضلی است که بیشتر افراد یک جامعه را درگیر خود نموده است. با اینکه داشتن رژیم غذایی سالم و قرار دادن یک ساعت ورزش در طول روز  کمی سخت به نظر می رسد اما اصلی ترین کاری است که برای تناسب اندام باید انجام می گیرد.


حال اگر بعد از یک دوره رژیم غذایی سالم نتوانستید آخرین چربی های خود را از بین ببرید می توانید برای زیبا شدن بیشتر و داشتن اندامی مناسب از روش هایی مانند لیپوماتیک استفاده نمایید.در بین روش های جراحی زیبایی لاغری ، لیپوماتیک یکی از بهترین روش ها است و امروزه بیشترین طرفدار را دارد.

در لیپوماتیک بیهوشی کامل انجام نمی گیرد و همین جزء مزایای این روش است. پزشک با توجه به دانش خود روی قسمتی از بدن که قصد تخلیه چربی آن را دارید برش هایی بین 2 تا 5 میلی متر ایجاد می کند.کانولا از این برش ها وارد بدن شده و در اولین قدم مایعی شامل لیدوکایین تزریق می شود که علاوه بر بی حسی موضعی از خونریزی نیز جلوگیری می کند.

کانول از برش های ایجاد شده وارد قسمت تحت جراحی می شود و دستگاه لیپوماتیک با ایجاد امواج اینفراسونیک و ارتعاش (Vibration) و نوسان ثابت حول محوری (Nutation) به صورت سه بعدی چربی ها را به صورت سالم از محل خود جدا کرده و از بدن خارج می نماید.

این جادوی لیپوماتیک است. چربی ها کاملا سالم خارج می شوند و حال به عنوان فیلر آماده ترزیق به قسمت های دیگر بدن هستند. در صورت تمایل می توانید این چربی ها را به لب ، باسن ، سینه و گونه های خود تزریق نمایید.

عمل لیپوماتیک روی چه اعضایی از بدن انجام می گیرد

لیپوماتیک هیچ محدودیتی برای عمل مناطق مختلف بدن ندارد. به دلیل باریک بودن کانولا و نوع جراحی که انجام می شود از روش لیپوماتیک برای خارج نمودن چربی

 • شکم
 • باسن
 • بازوها
 • کمر
 • داخل و بیرو ران ها
 • سینه
 • پهلوها
 • غبغب و ناحیه زیر چانه

استفاده می شود. همانطور که مشاهده می کنید تقریبا هر قسمتی از بدن که چربی در آنها انباشته می شود را می توان تحت عمل لیپوماتیک قرار دارد.لیپوماتیک عمل غیر تهاجمی است و همین امر باعث شده است که بتوان آن را در نواحی حساسی از بدن مانند سینه چه در آقایان و چه در بانوان استفاده نمود. در این عمل زیبایی به دلیل نوع خارج نمودن آسیب کمتری به پوست وارد می شود و همین امر باعث می شود فرد بتواند عمل لیپوماتیک را روی گونه های خود نیز انجام دهد.

چه افرادی بهترین کاندید عمل لیپوماتیک هستند

لیپوماتیک با اینکه عمل غیر تهاجمی است اما برای همه افراد چاق مناسب نیست. در اولین قدم برای لاغری ابتدا باید رژیم غذا سالم و ورزش کردن را در اولویت کارهای خود قرار دهید و سپس نوبت به انجام عمل لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های باقی مانده می رسد.

لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که پوست آنها بر اثر چاقی کشیده و افتاده نشده باشد. در این عمل فقط جهت خارج کردن چربی های موضعی که در یک قسمت از بدن انباشته شده است مناسب است و در صورتی که فرد دچار چاقی مفرط باشد ابتدا باید با رژیم غذایی و ورزش تا آنجایی که امکان دارد وزن خود را کاهش دهد و سپس با عمل لیپوماتیک چربی ها را خارج نموده و برای پوست افتاده خود از دیگر عمل ها استفاده نماید.

پس می توان گفت عمل لیپوماتیک برای افرادی دارای پوست صاف و الاستینه هستند ، مناسب است.افراد زیر 18 سال بهتر است تحت عمل لیپوماتیک قرار نگیرند.افرادی که در چند ماه اخیر وزن آنها ثابت باشد و اضافه وزن نداشته باشد.افرادی که به هیچ عنوان به واسطه ورزش و رژیم غذایی لاغر نمی شوند. این افراد بیشتر به صورت ژنتیکی چاق هستند.

مزایای عمل لیپوماتیک نسبت به دیگر روش ها

 • دوران نقاهت در عمل لیپوماتیک نسبت به دیگر روش ها بسیار کوتاه است و فرد بعد از 2 هفته می تواند به فعالیت های قبلی خود ادامه دهد.
 • در لیپوماتیک به شکل چربی ها خارج می شود که به پوست آسیبی وارد نمی شود و همین باعث می شود پوست خیلی زود جمع شده به شکل نرمال خود بازگردد.
 • عمل به صورت سرپایی انجام می گیرد و بعد از عمل فرد مرخص می شود.
 • این دستگاه هوشمند عمل می کند و به محض اینکه کانولا عدم وجود چربی را تشخیص دهد به فعالیت خود ادامه نمی دهد.
 • در این روش فقط چند برش 1 تا 5 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و این یعنی امکان بروز عفونت بسیار کم است.
 • این روش نسبت بسیاری از روش ها ارزان قیمت تر است.
 • چربی خارج شده را به عنوان فیلر می توانید در قسمت های دیگر بدن تزریق نمود.
 • تورم و ترشحاتی که از بدن خارج می شود در لیپوماتیک بسیار کمتر از روش های دیگر است.
 • بعد از عمل به هیچ عنوان چربی های گلوله شده در زیر پوست حس نخواهید کرد. این مشکل در دیگر روش ها وجود دارد با اینکه به مرور مشکلاشان حل خواهد شد اما این موضوع زمان بر است.

عوارضی که بعد از عمل لیپوماتیک در کمین شماست

با اینکه لیپوماتیک عوارض کمی دارد اما در این عمل نیز مانند دیگر عمل های جراحی پوست برش داده می شود و همین امر باعث می شود با رعایت نکردن موارد مهم دچار بعضی عوارض شوید.
از جمله عوارض لیپوماتیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • ضعف و سرگیجه
 • رفع تورمی که در ناحیه عمل شده به وجود می آید ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد.
 • ایجاد کبودی در مناطقی چربی از آنها خارج شده است. این کبودی بعد از چند روز برطرف خواهد شد و جای نگرانی ندارد.
 • تا 9 هفته نباید فرد کارهای سنگین انجام دهد.
 • در صورتی که پزشک ماهر انتخاب نکنید خطر آمبولی ریه در این لیپوماتیک افزایش می یابد.
 • در لیپوماتیک مایعات زیادی از بدن مکیده می شود و در صوت عدم جبران ممکن است دچار مشکلات کلیوی و قلبی شوید.
 • در لیپوماتیک کانولا به صورت سه بعدی لرزش دارد و ممکن است طی عمل به عصب ها آسیب وارد شود.
 • ممکن است به صورت موقت و به دلیل لیدوکائینی که به بدن تزریق می شود تا مدتی در ناحیه عمل شده دچار بی حسی شوید.
 • عفونت در لیپوماتیک بسیار نادر است اما در صورتی که در کلینیک معتبر عمل لیپوماتیک را انجام ندهید و یا بعد از عمل بهداشت فردی را رعایت نکنید ممکن است دچار عفونت شوید.

اقداماتی که قبل از عمل لیپوماتیک باید انجام دهید

اولین کاری که قبل از انجام لیپوماتیک باید انجام دهید انتخاب یک پزشک متخصص پلاستیک است که مجوز انجام لیپوماتیک داشته باشد. این فرد باید تجربه و دانش کافی برای انجام لیپوماتیک داشته باشد.بعد از انتخاب بهترین پزشک نوبت به بررسی کلینیکی می رسد که پزشک در آن لیپوماتیک انجام می دهد.

این کلینیک باید تمام تجهیزات کامل را داشته باشد تا در صورت بروز مشکل امکانات کافی برای جبران مشکل وجود داشته باشد.قبل از انجام لیپوماتیک باید با پزشک خود درباره ی بیماری های خود و داروهایی که مصرف می کنید مشورت کنید.پزشک متخصص چند روز قبل از عمل لیپوماتیک داروهای رقیق کننده خونی را که مصرف می کنید قطع خواهد کرد.

به طور کلی پزشک داروهای مصرفی شما را مدیریت می کند و در آنها کنترل می کند تا در حین عمل لیپوماتیک دچار مشکل خاصی نشوید.چند روز قبل از عمل لیپوماتیک باید از مصرف انواع سیگار و قلیان جدا خودداری فرمایید. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود شما را کند خواهد کرد.اگر در رژیم غذایی خاصی هستید بهتر است دو روز قبل از عمل لیپوماتیک آن را قطع کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

حال که عمل لیپوماتیک را انجام دادید نوبت به این می رسد سعی کنید تا مدت ها اندامتان را روی فرم نگه دارید. این کار نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. از این به بعد باید رژیم غذایی خود را به خوبی رعایت کنید و ساعاتی از روز را برای ورزش کردن اختصاص دهید. این روش با تمام مزایایی که دارد اما در صورت عوم رعایت موارد فوق به زودی مجددا چربی ها در بدنتان انباشته شده و فرم بدنتان نازیبا خواهد شد.

اما بعد از عمل بهتر است کمی پیاده روی کنید تا دچار ورم در پاها و لخته شدن خون در بدنتان نشوید.تا چند روز بعد از عمل بهتر است به شکل 90 درجه ننشینید؛ زیرا پوستتان شل شده است پس بهتر است طوری بنشینید که پوستتان چین نخورد.با اینکه در لیپوماتیک زخم های کوچکی روی پوست ایجاد می شود اما مراقبت از این زخم ها نیز اهمیت زیادی دارد.

پیشنهاد می شود روز بعد از عمل لیپوماتیک حمام کنید و زخم ها به آرامی شستشو دهید.بعد از لیپوماتیک پزشک داروهایی تجویز می کند که باید به دقت مصرف نمایید. یکی از این داروها آنتی بیوتیک است که مصرف آن اهمیت فوق العاده ای دارد؛ زیرا خطر عفونت در تمامی عمل وجود دارد و لیپوماتیک از این قاعده مستثنی نیست.بهتر از لباس های تنگ استفاده کنید تا پوست تحت فشار بهتر جمع شود. البته بعضی پزشکان استفاده از گن را پیشنهاد می دهند اما بعضی ترجیح می دهند با پوشیدن لباس های تنگ این کار را انجام دهید.

هزینه عمل لیپوماتیک

هزینه ی عمل لیپوماتیک به عوامل زیادی بستگی دارد. شما باید بهترین پزشک و کلینیک را برای این عمل انتخاب نمایید و همین انتخاب ممکن است هزینه شما را افزایش دهد. میزان چربی زیر پوستی که باید خارج شود دیگر عاملی است که هزینه را افزایش خواهد داد.

خوشبختانه عمل لیپوماتیک برای افرادی که دچار چاقی های زیادی هستند توسط بیمه پشتیبانی می شود اما برای افرادی که BMI بدنشان زیاد نیست هیچ هزینه را متقبل نخواهد شد. این عمل زیبایی عمل حساسی است و پیشنهاد می شود هیچ گاه کیفیت را قربانی هزینه نکنید.بهتر است قبول کنید که لیپوماتیک هزینه زیادی دارد.

در لیپوماتیک بین اعضای مختلف بدن نیز تفاوت قیمت وجود دارد. همچنین عمل لیپوماتیک بیشتر در یک جلسه اتمام می یابد اما اگر میزان چربی زیاد باشد و یا قسمت های مختلف برای انجام لیپوماتیک کاندید هستند باید جلسه را به روز دیگر موکول کنید ، همه این موارد باعث می شود که در هزینه عمل لیپوماتیک تفاوت وجود داشته باشد.

تفاوت عمل لیپوماتیک با دیگر روش ها

لیپوماتیک با لیپولیز تفاوت های زیادی دارد در لیپولیز توسط اشعه لیزر گرما ایجاد می شود و چربی ها را ذوب می نماید. این گرما ممکن است باعث سوختگی پوست شود و به عروق دیگر آسیب وارد شود. این در حالی است که در لیپوماتیک نه تنها به عروق آسیبی وارد نمی شود بلکه چربی ها به شکلی خارج می شود که می توان از آن استفاده نمود.

تفاوت لیپوماتیک با عمل لیوساکشن در نحوه ی خارج نمودن چربی ها است. در عمل لیپوماتیک با تزریق مایع خاص چربی ها در داخل شکم تخریب می شوند و به کمک کانولا از بدن خارج می شوند.

اما در لیپوماتیک با وارد نمودن کانولا به بدن دستگاه کانولا را به ارتعاش در می آورد و همین باعث می شود چربی ها را به شکل کاملا سالم از بدن خارج نماید.آبدومینوپلاستی نیز روش کاملا تهاجمی است که در آن پوست شل و افتاده به همراه چربی یک جا از بدن خارج می شود.

این روش با یک عمل جراحی هیچ تفاوتی ندارد اما لیپوماتیک روش غیر تهاجمی است و فقط چند برش در بدن ایجاد می شود تا کانولا را وارد بدن نمایند. البته گفتن این نکته بد نیست که آبدومینوپلاستی روشی است برای افرادی که bmi آنها بالا است اما لیپوماتیک برای افرادی با bmi نسبتا بالا است.

کلام آخر

در روش لیپوماتیک به شکلی چربی ها خارج می شود که بتوانید آن را به عنوان فیلر به قسمت های دیگر بدن تزریق نمایید. این روش مزایای بسیاری دارد اما در صورتی که در بهترین کلینیک ها و توسط بهترین پزشکان انجام گیرد. در نگاه اول انتخاب بهترین ها کمی سخت به نظر می رسد مخصوصا با تبلیغات بسیاری که در فضای مجازی انجام می گیرد.

فهرست