امروزه افراد به فکر کاهش وزن و تناسب اندام هستند بعضی از افراد با ورزش و یا رژیم غذایی نمی توانند این کار را انجام دهند و به نتیجه نمی رسند و از اضافه وزن خود رنج می برند و به دنبال روش هایی برای کم کردن وزن خود هستند که امروزه با پیشرفته ترین دستگاه ها از جمله : لیپوساکشن، لیپوماتیک و لیزر می توان این کار را انجام داد. در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا و عوارض لیپوماتیک آشنا کنیم.

لیپوماتیک چیست ؟

لیپوماتیک بیرون کردن چربی ها با نیروی مکیدن است که در گذشته این روش با دستگاه های سنتی و به صورت بستری و بی هوشی انجام می شود اما امروزه با روش های جدیدتر و کم خطر تری این کار را انجام می دهند. در گذشته این کار با کاهش هموگلوبین و خون ریزی زیاد همراه بود که پزشکان با روش های جدید توانستند از خطرات آن بکاهند. این روش برای کاهش وزن و درمان چاقی راه حل محسوب نمی شود بلکه برای کاهش سایز است. این روش حجم زیادی از چربی ها را در یک جلسه تخلیه می کند و نیاز به بیهوشی ندارد. اگر لیپوماتیک به خوبی انجام نشود باعث افتادگی پوست، تناسب اندام، درد و خون ریزی می شود. اکثر افراد با معضلی به نام چاقی رو به رو هستند که این چاقی در اثر مصرف غذاهای فست فودی به وجود آمده و در چاقی اثر گذار بوده است. این روند در زنان بیشتر از مردان است.

لیپوماتیک چیست ؟

انواع روش لیپوماتیک

این روش به دو دسته تقسیم می شود :

 • روش اول : این روش برای افرادی است که با رژیم غذایی، ورزش و استفاده از دستگاه های غیر تهاجمی که نیاز به عمل ندارد به از بین بردن چربی های اندام خود کمک می کند که این روش با وکیوم و ماساژ صورت می گیرد.
 • روش دوم : این روش برای افرادی است که با رژیم غذایی و ورزش نمی توانند چربی های اضافی خود را از بین ببرند و باید از دستگاه های لیپوساکشن، لیپوماتیک و لیزر استفاده کنند. که این روش باید زیر نظر پزشک انجام شود.

لیپوماتیک چگونه انجام می شود ؟

لیپوماتیک روشی است که برای بافت های چربی بدن استفاده می شود و پزشک با استفاده از دستگاه هایی که لرزش لوله ای به نام کانولا دارد چربی ها را به صورت غیرلیزی و حرارتی خارج می کنند. لیوماتیک ایمن تر از لیپوساکشن است و عفونت کمتری ایجاد می کند و از اعصاب، رگ های خونی و ماهیچه ها محافظت می کند و در روش لیپوماتیک تغییر سایز، فرم و حجم در نقاطی از بدن است که در این نقاط چربی ها تراشیده و سوزانده می شود.

عملکرد دستگاه لیپوماتیک :

این دستگاه یک کمپرسور دارد که این کمپرسور هوای فشرده را به لوله کانولا انتقال می دهد که این دستگاه با حالت لرزش های زیادی که به صورت سه بعدی به زیر پوست ایجاد می کند باعث شکستن چربی ها می شوند. سوراخی که برای ورود لوله کانولا استفاده می شود سه میلی متر است که از این طریق امواج اینفراسونیک ایجاد می شود و چربی های زیر پوست را تخریب می کند و چربی ها شل می شوند و به خارجی بدن منتقل می شوند.

عملکرد دستگاه لیپوماتیک

قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

قبل از انجام عمل لیپوماتیک پزشک باید حتما شما را معاینه کند و اگر چاقی مفرط دارید از انجام این عمل خودداری کنید، اگر سیگار و الکل مصرف می کنید 14 روز قبل از عمل از مصرف آن بپرهیزید، از خوردن قرص ها خاص بدون اطلاع پزشک خودداری کنید. بعد از عمل از خوردن قرص های ویتامین E خودداری کنید، بهتر است روز عمل ناشتا باشید و بعد از عمل حتما از مایعات استفاده کنید. بعد از عمل تا چند روز از کشیدن سیگار و خوردن الکل بپرهیزید اگر احساس می کنید که پوستتان شل شده چند ساعت از نشستن خودداری کنید و دراز بکشید زیرا نشستن زیاد باعث چین خوردگی می شود، بعد از عمل حتما از گن استفاده کنید که استفاه از گن برای بیماران متفاوت است بعضی ها باید مدت زمان بیشتری استفاده کنند و بعضی ها کمتر. در ادامه مطلب با عوارض و مزایا عمل لیپوماتیک بیشتر آشنا می شوید.

عوارض عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک هم مانند عمل های دیگر دارای عوارضی است که باید از آن ها با خبر بود. لیپوماتیک حدود 20 سال است که در دنیا رواج پیدا کرده است و روز به روز پیشرفته تر می شود اما با این حال عوارضی مانند تکان های دست و خستگی پزشک و طولانی شدن زمان عمل و خستگی را می تواند داشته باشد و اما موارد مهم تری درباره این عمل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

 • در این عمل ممکن است کوفتگی در بدن افراد مسن تر بیشتر باشد.
 • بهتر است این عمل در نقاط بزرگ بدن انجام شود.
 • قبل از عمل از استریل شدن محل عمل باید اطمینان داشته باشید وگرنه باعث عفونت می شود.
 • بعضی از افراد به لیدوکائین حساسیت دارند که این می تواند از عوارض لیپوماتیک باشد.

مزایا لیپوماتیک

 • در روش لیپوساکشن ممکن است چربی ها به صورت گلوله ای در زیر پوست بماند اما در روش لیپوماتیک این چربی ها در زیر پوست یک نواختی بیشتری دارند.
 • تعداد صدمه هایی که به ترابکولاهای پوستی وارد می شود در روش لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن است.
 • در روش لیپوساکشن فرد باید به مدت 180 روز از گن استفاده می کرد اما در روش لیپوماتیک به مدت 2 هفته و نهایتا 4 هفته از گن استفاده می کند که این مدت زمان بستگی به سن و شرایط بیمار دارد.
 • در روش لیپوساکسشن به بیهوشی و بی حسی نیاز بود اما در روش لیپوماتیک بی حسی موضعی با لیزر کافی است.
 • در روش لیپوساکشن درد و تورم و خون ریزی بعد از عمل، از عوارض این عمل است اما در روش لیپوماتیک این ترشحات و خون ریزی در 36 ساعت برطرف می شود.
 • ریسک در روش لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن است.
 • در روش لیپوماتیک کوفتگی خیلی کمتر از لیپوساکشن است.

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک :

در روش لیپوماتیک چربی ها نمی سوزند بلکه به نقاط مختلف بدن تزریق می شوند که روش غیر تهاجمی لیپوماتیک را می توان پیکرتراشی نام برد. در روش لیپوماتیک باید توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک انجام شود تا پیوند چربی به خوبی صورت بگیرد و عفونتی ایجاد نشود.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب نیست ؟ 

قبل از انجام عمل باید بیماران مشاوره شوند و عوارض و خطرات و مراقبت های بعد از عمل را بازگو کنند و با عکسبرداری و انجام آزمایشات از بیمار می توان مشکلات آن را مشاهده کرد. شرایط بیماران و انتظارات آن ها با هم متفاوت است. بیماران هموفیلی باید از انجام این عمل خودداری کنند در این عمل خون زیادی از شما می رود که این موضوع برای بیماران هموفیلی خطرناک است. اگر بیماری عفونی دارید و سیستم ایمنی شما ضعیف است پزشک خود را از این بابت مطلع کنید.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب نیست ؟ 

عوارض لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن عوارضی دارد که در ادامه با عوارض لیپوساکشن آشنا می شویم. عوارض این عمل برای افراد متفاوت است که از عوارض آن می توان به درد، تورم، سفتی و کبود در ناحیه که عمل انجام شده اشاره کرد که بعد از مدت کوتاهی این عوارض رفع می شود. افراد به خاطر ترشح مایعات که از منطقه که لوله کانولا عبور می کند رنج می برند که این ترشح تا چند رور بعد از عمل ادامه دارد اما بعد از کم کم این ترشحات برطرف می شوند و کبودی ها کمتر می شود. اگر بعد از عمل احساس درد و سوزش کرید حتما با پزشک خود در میان بگذارید. بعد از عمل بدن شما دچار تغییراتی می شود و پزشک برای شما دستورالعملاتی از جمله تغذیه ای ورزشی و دارویی تجویز می کند که شما طبق این دستورالعملات باید پیش برید تا دچار چاقی دوباره نشوید. اگر جای زخم شما تا 180 روز ادامه داشت می توانید از داروهای شیمیایی و گیاهی و پمادها استفاده کنید.

لیپوماتیک سینه برای آقایان چگونه است ؟

لیپوماتیک سینه باعث ظاهر سینه می شود که با این عمل بافت های نرم سینه به طوری که ظاهر بدی نداشته باشد جراحی می شود. عمل بافت غده ای سینه که به آن ژنیکوماستی می گویند اولین جراحی چربی سینه در مردان است. این عمل باعث بالا رفتن یا کوچک شدن نوک سینه مردان می شود.

لیپوماتیک سینه برای خانم ها چگونه است ؟ 

لیپوماتیک برای خانم ها به لیفت پوست نیاز دارد. لیپوماتیک سینه به دلیل اینکه خونریزی و درد نسبت به جراحی های دیگر کمتر است بسیار استقبال می شود و این که جای زخم در سینه باقی نمی ماند و یا پس از مدتی از بین می رود. با انجام مراقبت ها و توصیه های پزشکی این عمل برای سینه خطرناک نیست. از کرم ها و پمادهای ترمیم کننده برای رفع جای زخم استفاده کنید.

آیا عمل لیپوماتیک قابل بازگشت است ؟

با رعایت نکردن مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی ممکن است چربی های بدن به حالت اول برگردد و با برگشت این چربی ها دور قلب یا ریه خطرات زیادی افراد را تحدید می کند.

آیا لیپوماتیک باعث عفونت می شود ؟  عفونت ممکن است بعد از عمل هنگامی که زخم به وجود می آید بروز کند که این عفونت ممکن است بعد از عمل وارد زخم شود و علائمی مانند : درد، تب، قرمزی و تورم را داشته باشد.

کلا آخر

قبل از انجام عمل لیپوماتیک راجب آن تحقیق کنید و با آگاهی دست به انجام این کار بزنید. ممنون که تا آخر این مطلب همراه ما بودید. پیشنهادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو به روش SUT
نوشتهٔ بعدی
عوارض کاشت ابرو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.