لیزر موهای زائد

بيشتر مردم به خصوص خانم ها امروزه با موهاي بدن خود مشكل دارند و يراي رفع آن ها هميشه از روش هاي مختلفي استفاده مي كنند؛ اين موها در خانم ها در بعضي از نواحي بدن موهاي زائد به حساب مي آيد كه آن ها به دلايل مختلفي شروع به رويش مي كنند؛ در اين متن سعي داريم شما را با ليزر موهاي زائد و عوارض و فوايد آن آشنا كنيم.

 

لیزر موهای زائد و دلایل رشد آنها

در حقيقت موهاي زائد به معني رشد بيش از حد موهاي بدن زنان گفته مي شود كه اين موها اصولا زخيم و تيره اند و در نواحي از بدن زنان كه فقط در مردان رويش دارد رشد مي كنند؛ اين نواحي شامل قفسه سينه، بالا و پايين ناف، چانه، پشت، بالاي لب، روي ران ها و بازوها مي باشد؛ در واقع موهاي زائد بدن اصولا هميشه با شكايت و ناراحتي مردم به خصوص بانوان همراه است و در حقيقت مي توان گفت كه از هر ده خانم يكي از آنها قبل از سن يائسگي، موهاي زائد را تجربه كرده است؛ این موها ممکن است بر اثر ژنتیک یا عدم تعادل هورمون ها یا تنبلی تخمدان به وجود آید؛ اين موهاي زائد دلايل مختلفي از قبيل موارد زير را داراست:

 

 • اين موها در حقيقت نوعي نمايانگر آمادگي بدن براي توليد مثل است.
 • در نگهداري فرومون ها تاثير زيادي دارد كه آنها براي جذب همسر براي رابطه مؤثر است.
 • در زمان فعاليت و رابطه جنسي. از اصطحكاك ناحيه تناسلي محافظت مي كند.
 • موهاي زائد دماي بدن را در محيط هاي بسيار گرم يا سرد، متعادل نگه مي دارد.

امر نگه داشتن موهاي زائد در بدن انسان حرکتی ارادي و اختياري است و ممكن است فردا آن را نگه دارد يا بتراشد اما در واقع هيچ چيزي در اين طبيعت بدون دليل و بدون استفاده آفريده نشده.

ليزر

براي از بين بردن موهاي زائد روش هاي متنوعي از جمله تراشيدن، كرم موبر، وكس وجود دارد اما در برابر اين روش ها، ليزر روشي قطعي و دائمي است كه امروزه بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد و طرفداران بسيار زيادي دارد؛ ليزر داراي انواع مختلفي است كه هر دستگاه كاربرد خاص و متنوعي دارد و هر كدام متناسب با طول موج خود، داراي كارايي خاص خود است. انواع لیزر موهای زائد را در ادامه متن براي شما ذكر مي كنيم:

 • الكساندرايت
 • دايود
 • دوبي
 • تور پالسي بالا
 • الكتروليز
 • ND:YAG

آیا لیزر موهای زائد ، ضروري است؟

جواب اين سوال منفي است چون اصلاح و تراشيدن اين موها اصلا ضرورت ندارد و كاملا امري شخصي است؛ البته از بين بردن موهاي زائد هيچ فايده خاصي براي بدن ندارد و تنها براي زيبايي است؛ در واقع وجود موهاي زائد فايده ديگري كه دارد اين است كه از ابتلا به مشكلات پوستي و بيماري هاي منتقل شونده جنسي جلوگيري مي كند و به اين دليل نكته مهمي تلقي مي شود كه ممكن است با اصلاح موهاي زائد، زخم هايي ايجاد شود كه اين زخم ها موجب تجمع ويروس ها و باكتري ها شود.

فرق بين الكتروليز و ليزر برای ناحيه تناسلی

در واقع در انجام لیزر موهای زائد ، هيچگونه نيازي به وارد كردن سوزن به پوست نيست و تنها با تابش ليزر بر روي پوست اين امر صورت مي گيرد و هيچ گونه خراش يا زخمي به عمق پوست شما وارد نمي شود؛ تفاوت ديگر اين است كه ليزر در هر دوره سريع تر است و ٧٠ تا ٩٠ درصد موها را نمي تواند به طور دائم از بين ببرد؛ به طور مثال براي ليزر بيكيني ٦ الي ٧ جلسه نياز است ولي الكتروليز طول درمانش ممكن است تا ٢ سال طول بكشد؛ و زمان هر جلسه ليزر چند دقيقه است اما الكتروليز زمانش طولاني تر است.

اثر تخمدان پلي كيستيك روي موهاي زائد

در حقيقت دلايل مختلفي از جمله تخمدان پلي كيستيك سبب ايجاد موهاي زائد مي شود كه اين موها ضخيم و زياد اند و مي توان گفت كه ليزر موهاي زائد كمك شاياني به از بين بردن موهايي كه در اثر تنبلي تخمدان به وجود آمده اند مي كند اما كاملا نمي تواند از بين ببرد.

عوارض ليزر موهاي زائد

 1. در واقع در لیزر موهای زائد براي از بين بردن اين موها، بايد گرماي زيادي را تحمل كرد كه براي بعضي از افراد با سوختگي همراه است كه اين سوختگي ها در افرادي كه پوست تيره دارند بيشتر اتفاق مي افتد؛ دليل اين امر اين است كه زماني که افراد پوستشان تيره تر است ليزر را بهتر جذب مي كند و مي سوزد؛ ولي مي توان ذكر كرد كه اين سوختگي ها اصولا خفيف اند و با كرم هاي مخصوص قابل درمان اند.
 2. ليزر مي تواند سبب ايجاد لكه هاي پوستي شود؛ در بعضي موارد با توليد ملانين زياد، موجب برنزه شدن مي شود و در بعضي موارد موجب از دست رفتن رنگدانه هاي پوستي و كم رنگ شدن پوست مي شود.
 3. بايد در طول دوره ليزر از چشم بند استفاده كنيد چون ممكن است با آسيب چشمي همراه باشد و اين از ديگر عوارض ليزر است.
 4. ممكن است در طول دوره انجام ليزر یا پس از آن شما احساس خارش در نواحي تحت درمان ليزر كنيد.
 5. احتمال وجود تورم در اطراف فوليكول ها وجود دارد و ممكن است قرمزي در اين قسمت تجربه كنيد.
 6. عارضه دیگری که بسیار شایع است، تجربه گزگز شدن و بی حسی و درد در اطراف محل حذف موهای زائد است.
 7. عارضه ای که ممکن است در عرض چند روز پس از انجام لیزر روی پوست بماند، پوسته پوسته شدن و کبودی خفیف است.
 8. بنفش شدن پوست از دیگر عارضه ای است که در موارد نادر اتفاق می افتد.
 9. عفونت نیز عارضه نادری است اما بسیار مهم تلقی می شود چون ممکن است عفونت گسترش یابد و دچار دردسر بزرگی شود و در این جهت بهتر است که منطقه تحت درمان را تمیز نگه داشت.

فواید لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد دارای فوایدی است که آن را در برابر دیگر روش ها متمایز می کند که این فواید شامل موارد زیر است:

 1. یکی از فواید مهم این روش صرفه جویی در زمان است که کمک بزرگی به افراد پر مشغله می کند.
 2. ممکن است ابتدا این روش هزینه بالایی داشته باشد اما در واقع چون روشی دائمی است به نوعی صرفه جویی در هزینه است.
 3. فایده مهم دیگری که این روش دارد، زیر پوستی نشدن موها است که اگر پس از اتمام لیزر تار مویی رشد کند، به صورت کامل از پوست بیرون می آید و در زیر پوست پیچ نمی خورد.
 4. در این روش انتخاب دستگاه مناسب بسیار مهم است چون همین امر کمک بیشتری به موثرتر بودن و دائمی بودن این روش کمک می کند.
 5. پوست کمتر دچار تحریک می شود.
 6. موها به طور دائم از بین می رود.
 7. رشد موهایی که در حال رشداند را کاهش می دهد.
 8. پوست بدن و صورت بسیار نرم و شفاف می شود.
 9. روشی است که برای تمام بدن قابل استفاده است.
 10. قابلیت تنظیم برای نقاط حساس بدن را دارد و می توان طول موج را تا حد نیاز کم کرد.

تعداد جلسات لیزر

در رابطه با تعداد جلسات لیزر می توان گفت که به رنگ پوست افراد و رنگ موهای آن ها بستگی دارد چون هرچه رنگ پوست شما روشن تر و رنگ موهای آن تیره تر باشد، نتیجه ای که کسب می کنید بسیار مطلوب تر است و شما زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسید؛ در کل می توان گفت که لیزر موهای زائد اصولا بین 6 الی 8 جلسه طول می کشد و زمان انجام آن بستگی به وسعت منطقه انتخابی دارد.

نکات مهم پس از انجام لیزر موهای زائد

 • نکته قابل توجه این است که باید پس از انجام لیزر موهای زائد ، کیسه یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید تا بی حس شود.
 • ژل آلوئه ورا کمک بزرگی به از بین بردن تورم قرمزی ناشی از لیزر می کند.
 • نور مستقیم خورشید التهابات و قرمزی ها را افزایش می دهد پس باید از قرار گرفتن در معرض این نور اجتناب کنید و حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • باید مراقب باشید تا موهای ریز داخل پوست را در طول دوره درمان بیرون نکشید.
 • از انجام هرگونه ورزش سنگین خودداری کنید چون موجب تعرق زیاد و شدید شدن التهابات پوستی می شود.
 • به دلیل احساس خشکی در پوست ممکن است که به مرطوب کننده احتیاج داشته باشید پس از داروخانه مرطوب کننده پوست های حساس را تهیه کنید.
 • پس از انجام لیزر، حتما ناحیه تحت درمان را تمیز کنید.
 • پس از لیزر تا 24 ساعت از استفاده هرگونه لوازم آرایش خودداری کنید و پس از گذشت این زمان از لوازم آرایش های مرغوب برای صورت خود استفاده کنید.
 • تا 3 روز پس از لیزر، از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید.

کلام آخر

از شما بسیار سپاس گذاریم که تا پایان متن همراه ما بودید و امیدواریم اطلاعات کافی در رابطه با لیزر موهای زائد بدن و عوارض و فواید آن در اختیارتان قرار داده باشیم. اگر هرگونه انتقاد یا پیشنهادی داشتید با ما در میان بگذارید.