هایفوتراپی

امروزه مردم از روش های بسیار متعددی برای زیبایی چهره خود استفاده می کنند و می توان گفت بیشتر خانم ها طرفدار این عمل های زیبایی هستند؛ هایفوتراپی یکی از این روش ها است که می تواند به جوانسازی چهره  کمک شایانی کند  و ما در این متن قصد داریم تا شما را با هایفوتراپی و موارد استفاده از آن آشنا کنیم

هایفوتراپی چیست؟

در حقیقت هایفوتراپی به معنی امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است که از این روش برای سفت کردن و لیفتینگ پوست استفاده می شود؛ می توان گفت که امواج هایفوتراپی مانند امواج دستگاه سونوگرافی است اما با این تفاوت که در هایفوتراپی امواج وارد لایه خاصی از پوست می شود و تولید رشته های کلاژن را تحریک می کند و در ضمن می توان گفت که در استحکام بافت های بدن کلاژن نقش مهمی دارد که این مسئله باعث می شود تا چین و چروک ها به مرور از بین بروند و پوستی سفت تر داشته باشیم.

FDA این روش را در سال 2014 برای موارد بسیاری از جمله بهبود چین و چروک ناحیه خط گردن و بالای سینه تایید کرد و می توان گفت که این روش در بعضی موارد تائید نشده است اما در نهایت می توان گفت که این روش ضرر و آسیب جدی ندارد که بتوان مورد تائید بودن آن را به آسیب آن ربط داد؛ در حقیقت این روش مورد بررسی بسیار وسیعی قرار نگرفته است اما از طریق چند پژوهش تائید شده که این روش در درمان چین و چروک صورت و گردن بسیار مفید بوده است و افرادی که این روش را استفاده کرده اند رضایت کامل داشتند و پس از دوره چند ماه به نتیجه دلخواه خود رسیده اند و هیچ عوارض و خطراتی آن ها را تهدید نکرده است.

کاربرد هایفوتراپی

درحقیقت می توان گفت که هایفوتراپی و دیگر روش هایی که برای زیبایی و جوانسازی استفاده می شوند می توانند به راحتی جایگزینی برای لیفت صورت محسوب شوند؛ در سال های اخیر هایفوتراپی از شهرت زیادی برخوردار شده است و میزان استفاده از آن به 60 درصد افزایش یافته است؛ از این روش برای موارد مختلفی استفاده می شود که در این متن سعی داریم تا موارد را برای شما ذکر کنیم:

درمان چین و چروک پوست
سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب
بهبود وضعیت خط چانه
صاف و سفت کردن پوست صورت
لیفت گردن
اصلاح طرح لبخند
قابل انجام برای تمام رنگ‌های پوست در هر زمان
کاهش کیسه های زیر چشم
لیفت ابرو

مراحل هایفوتراپی

هایفوتراپی شامل مراحلی است که با هم آن ها را مرور می کنیم:

 1. محل تحت درمان توسط پزشک تمیز می شود.
 2. پزشک از کرم های بی حس کننده در صورت نیاز استفاده می کند.
 3. همچنین پزشک شما ژلی را روی پوست شما می زند که این ژل مانند ژلی است که برای سونوگرافی استفاده می شود.
 4. دستگاه مورد نیاز هایفوتراپی روی ناحیه تحت درمان قرار می گیرد و درمان شروع می شود.
 5. پزشک  امواج فراصوت را با استفاده از مانیتور دستگاه تنظیم می‌کند.
 6.  مدت زمان درمان شما بین 60 الی 90 دقیقه طول می کشد.
 7. دستگاه از روی پوست برداشته می‌شود

مزایای هایفوتراپی

هایفوتراپی همانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض و فواید خاصی است که مزایای آن را می توان نام بر:

 •  برای رسیدن به نتایج دلخواه 1 تا 3 جلسه برای درمان کافیست.
 • ماندگاری این روش بین 1 تا 2 سال است.
 • مدت زمان جلسات درمانی بسیار کوتاه است و این زمان بین 30 تا 90 دقیقه است.
 • تزریق و پرش استفاده نمی شود.
 • خونریزی و پانسمان و درد ندارد.
 • این روش به ماندگاری بالای دیگر روش های جراحی کمک می کند.
 • در برابر دیگر روش ها هزینه کمتری دارد.
 • در کنار این روش می توان میکرونیدلینگ نیز انجام داد.
 • روش آسانی است که نیازی به دوره نقاهت و ریکاوری ندارد.

عوارض هایفوتراپی

از عوارض هایفوتراپی می توان به چند نمونه اشاره کرد و آن ها را بررسی کرد:

ایجاد درد در ناحیه تحت درمان: هایفوتراپی نیز مانند دیگر اعمال زیبایی با درد همراه است و این درد در نتیجه امواجی است که به پوست تابیده می شود و می توان ذکر کرد که این از عوارض جانبی این عمل زیبایی است که پس از پایان یافتن آن خاتمه می یابد که مواردی مشاهده شده که زمان این درد طولانی شده و بیمار را آزار داده است.

قرمزی پوست : زمانی که پوست آسیب می بیند پوست دچار قرمزی می شود اما در این روش آسیب ها بسیار ناچیز است و این عارضه در نتیجه تحریک سلول های موجود در لایه های مختلف است؛ در صورت مشاهده این عارضه اصلا نگران نشوید چرا که پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

تورم پوست : زمانی که پوست شما دچار عوارض آسیب جدی می شود پوست دچار قرمزی و تورم می شود و این امر سیستم ایمنی افراد را تحریک می کند؛ زمانی که جریان خون افزایش می یابد و آب میان بافتی بیشتری جمع می شود می توان نتیجه آن را به عنوان تورم دید؛ این تورم پس از گذشت 24 ساعت از بین می رود و اصلا جای نگرانی نیست و شما شاهد هیچگونه کبودی در اثر تورم نخواهید بود.

بی حسی پوست: از دیگر عوارض هایفوتراپی بی حس شدن پوست است که این عارضه تاثیر طولانی مدتی روی زندگی افراد دارد؛ سیستم عصبی بسیار ظریف و دقیقی در بافت صورت انسان قرار دارد که این سلول ها در عمق بیشتری از پوست قرار دارند و کمتر دچار آسیب می شوند؛ زمانی که به پوست آسیب بیشتری وارد می شود نیاز است که از درمان دارویی برای درمان این بی حسی استفاده کنید اما لازم به ذکر است که این عارضه نیازی به معالجه پزشک ندارد و پس از گذشت 2 هفته درمان می شود.

افزایش رنگدانه های پوستی : ملانین که یکی از رنگدانه های پوست است توسط ملانوسیت ها تولید می شود که در عمل هایفوتراپی با تابش امواج ملانین بیشتری تولید می شود که تولید بیشتر ملانین باعث تیره شدن رنگ پوست می شود و فرد در تمر زیبایی دچار مشکل می شود.

نکات قبل از هایفوتراپی

قبل از انجام هایفوتراپی باید از نوشیدن الکل و مصرف داروهای فشار خون خودداری کنید، 10 دقیقه قبل از هایفوتراپی باید در مرکز درمانی خود حضور داشته باشید؛ تا 2 هفته پس از انجام بوتاکس یا ژل از انجام هایفوتراپی خودداری کنید؛ همچنین قبل از انجام هایفوتراپی صورت باید آرایش صورت خود را پاک کنید و موهای پوست صورت را اصلاح کنید.

نکات بعد از هایفوتراپی

بعد از هایفوتراپی نیز باید نکاتی را رعایت کنید که این نکات شامل موارد زیر می شود:

 • در معرض سرما و گرمای شدید قرار نگیرید.
 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • تا 24 ساعت پس از هایفوتراپی سعی کنید تا از محصولات مراقبتی استفاده نکنید
 • چرا که ممکن است پوستتان آسیب بزند

هایفوتراپی برای درمان لاغری

در هر صورت می توان ذکر کرد که برای از بین بردن چربی و لاغری بهترین گزینه رژیم های غذایی است و ورزش کردن بهترین کمک کننده است اما پس از رژیم و ورزش برای کم کردن حجم چربی ها و درمان بهتر سلولیت می توانند از هایفوتراپی استفاده کنند.

تفاوت هایفوتراپی و دیگر روش ها مثل آر آف یا فراکشنال چیست؟

در روش های دیگر مقدار نفوذ بسیار کمتر است در حالی که در روش هایفوتراپی امواج جوری به عمق پوست نفوذ می کند که به آخرین لایه پوست می رسد و باعث کشیدگی عضله زیر پوست می رسد؛ در ضمن می توان گفت که این روش هیچ تاثیری در روشن کردن پوست ندارد اما می تواند به عمق پوست تاثیر بگذارد و چروک ها را درمان کند و در استحکام پوست تاثیر بگذارد.

هایفوتراپی در درمان غبغب

برای رفع غبغب از هایفوتراپی استفاده می شود و حتی از این روش برای لیفت پوست غبغب استفاده می شود؛ پزشک قصد دارد با لیفت این ناحیه غبغب را به طور کامل از بین ببرد.

سن مناسب برای هایفوتراپی

برای انجام هایفوتراپی نمی توان سن خاصی را مد نظر داشت و برای انجام آن باید به شلی پوست و افتادگی صورت توجه کرد و این مسئله در زمان انجام این عمل تاثیر دارد اما سن بین30 الی 60 سال بیشترین متقاضی را دارد اما افرادی که که سنشان بین این دو بازه نیست اما پوستشان آسیب دیده است، می توانند با انجام 2 یا 3 بار از آن استفاده کنید.

هزینه هایفوتراپی

برای انجام این کار و در نظر گرفتن هزینه آن می توان گفت که مسائل زیادی در هزینه آن تاثیر دارد که این فاکتورها شامل برند دستگاه و کلینیک و عواملی مانند ناحیه تحت درمان برای هایفوتراپی اند .

کلام آخر

از شما بسیار سپاس گزاریم که تا انتهای متن ما را همراهی کردید و امیدواریم که توانسته باشیم شما را در مورد مسئله هایفوتراپی کمک کرده باشی؛ هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.