امروزه مردم با ریزش مو و کم پشتی موهایشان به مشکل بزرگی می خورند و ممکن است از روش های مختلفی برای درمان این امر استفاده کنند اما در حقیقت کاشت مو می تواند روشی دائمی و امری مناسب برای مقابله با ریزش مو باشد؛ کاشت مو طبیعی یا همان پیوند مو طرفداران بسیار زیادی دارد اما وجود کلینیک های متعدد و متنوع، انتخاب را برای مردم سختتر کرده است؛ در ضمن در این متن در رابطه با مزایای کاشت مو بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کاشت مو به صورت طبیعی چیست؟

کاشت موی طبیعی از جمله دست آورد هایی در علم پزشکی است که از دو منظر می توان به آن نگاه کرد: کسانی که به واسطه از دست دادن موهای طبیعی خود اعتماد به نفس شان را از دست داده اند و این مشکل بر روابط و فعالیت های فردی، خانوادگی و اجتماعی شان تاثیر سویی به جای نهاده است. گاهی افراد به واسطه ی حوادث، سوانح، سوختگی ها و یا اعمال جراحی اجتناب ناپذیر، دچار بی مویی در ناحیه ای از سر یا صورت شده و این نقض چون داغی خودنمایی می کنند.

برای کاشت موی طبیعی، ابتدا باید از فرهنگ کاشت موی طبیعی مطلع باشند و جایگاه و حد و مرز های این عمل زیبایی مشخص گردد، سراب های خیالی و آرزو های واهی تبدیل به یک واقعیت منطقی می شود و بدین ترتیب شخص داوطلب از انجام این عمل در درجه ی اول مطمئن گردد که آیا واقعا مورد مناسبی برای انجام می باشد و در درجه ی دوم توقعات خود را از این عمل در سطح منطقی و واقعی حفظ نماید.این دو مورد صورتت نمی پذیرد مگر با کمک پزشک جراح پیوند مو که با تعهد و دانش کافی، بیمار را از وضعیت وی و دور نمای انجام عمل آگاه سازد.

چه کسانی از پیوند موی طبیعی سود می برند؟

  • گروه هایی که بیشترین سود را از عمل جراحی می برند، کسانی هستند که بر اثر بیماری پوستی نواحی از سر و صورتشان طاس شده است. اما به شرط آن که قبل از انجام کاشت مو ، حتما بیماری پوستی را درمان کرده باشند.
  • کسانی که از طاسی ارثی ( اندروژنیک) رنج می برند و ناحیه اهدا کننده در پشت سرشان از تراکم کافی کافی برخوردار باشد و یا در غیر این صورت حداقل در ناحیه قفسه سینه و کتف مودار باشند.
  • کسانی که ریزش مو، همه سرشان را درگیر نکرده باشد و پشت سر دارای تراکم طبیعی باشد، می توانند لابه لای موهای موجود را تحت عمل قرار دهند.

روش های درمان طاسی و ریزش مو

  • درمان با جراحی: کاشت موی طبیعی، یک راه دائمی جهت جایگزینی مو های از دست رفته توسط مو های زنده و طبیعی است.
  • درمان دارویی: درمان های دارویی موثری به صورت قرص و یا محلول های موضعی در دسترس است که استفاده ی طولانی مدت از آن ها باعث ابقای مو ها خواهد شد.
  • استفاده از مواد آرایشی: برای پوشش دادن قسمت های خالی یا کم پشت مو، از پودر های رنگی  استفاده می کنند. البته باید توجه داشت که این مواد هرگز ریزش مو را درمان نمی کنند. کلاه گیس هم یک راه غیر جراحی برای جایگزینی نواحی طاس سر توسط موهای غیر زنده می باشد که توسط چسب یا کلیبس به مو های باقی مانده و یا پوست سر متصل می شود.

کاشت موی طبیعی چگونه صورت می گیرد؟

تکنیک های مدرن جراحی کاشت مو طبیعی می توانند نواحی را که دچار طاسی شده اند، توسط مو های طبیعی و قابل رشد شخص، مو دار ساخته و خط موی از بین رفته و یا ناقض جلوی سر را به شکل دلخواه ترمیم نماید. این مو ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند جز شست و شو ، شانه کردن، اصلاح کردن که به طور معمول برای موهای خود انجام می دهیم. کاشت موی طبیعی عبارت است از برداشت پوست دارای موهای دائمی و ثابت از پشت یا کناره های سر و سپس تبدیل این نوار پوست به نوار های باریک تر که به نام روش اسلیورینگ مرسوم می باشد و تبدیل این نوار ها به قطعاتی به نام گرافت توسط ذره بین یا میکروسکپ معمولی یا میکروسکپ های حرفه ای به نام استریو میکروسکپ. سپس کاشت این گرافت های کوچک در پوست سر ناحیه ی طاس یا کم پشت سر بدون آن که به ریشه ی موهای موجود صدمه ای وارد گردد، این گرافت ها در همان جهتی که موی طبعی قرار دارند در پوست کاشته خواهند شد.

ایجاد گرافت های کوچک، جراحانم را قادر ساخته تا نمای  بسیار طبیعی به ناحیه ی کاشته شده و خط جلوی سر بدهند. بسته به وسعت طاسی پوشاندن نواحی طاس ممکن است طی دو تا سه جلسه انجام شود و البته این در صورتی امکان پذیر است که ناحیه اهدا کننده ی گرافت در پشت سر از تراکم کافی برخوردار باشد. امروزه این عمل به خوبی توسط بیمار تحمل می گردد. طی 24 ساعت  دلمه های کوچک در نواحی کاشت شده ایجاد می گردد که طی چهار تا چهارده روز به تدریج در اثر استحمام خواهند ریخت. موهای پیوند شده شروع به رشد نموده و طی سه تا چهار هفته بعد از عمل دچار ریزش می شوند. سپس ده تا شانزده هفته بعد به تدریج شروع به رشد مجدد نموده و با گذشت ماه ها از عمل پیوند مو، تراکم ناحیه بیشتر و بیشتر خواهد شد.

طی عمل پیوند موی طبیعی چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

عمل کاشت (پیوند) موی طبیعی جزء اعمال سرپایی کوچک می باشد. این عمل به طور متوسط به سه تا هشت ساعت زمان نیاز دارد و به طور معمول با انجام بی حسی موضعی صورت می پذیرد. همراه با بی حسی موضعی موضعی آرام بخش خوراکی  یا وریدی تجویز می شود، بنابراین بیماران اغلب در طول عمر عمل هوشیار و آرام هستند. ناحیه ناحیه ی اهدا کننده ی گرافت ها با ایجاد بخیه بسته خواهد شد، جزء در روش FUE که نیاز به بخیه ندارد. بخیه ها بعد از هفت تا چهارده روز کشیده خواهند شد. در ناحیه گیرنده ی پیوند سوراخ ها یا شکاف های بسیار ریز و سطحی ایجاد می گردد که به سرعت ترمیم می یابند.

سپس انواع گرافت ها بسته به ناحیه ای که کاشت انجام می شود داخل سوراخ ها یا شکاف های ایجاد شده قرار داده می شود. در انتهای عمل کاشت  یا پانسمان مرطوب و ظریفی ناحیه ی عمل را خواهد پوشاند و یا بیمار بدون  پانسمان مرخص می گردد ولی موظف است در 24 ساعت اول ناحیه توسط سرم را مرطوب نگاه دارد. دارو های تجویز شده بعد از عمل در حد مسکن های خفیف و آنتی بیوتیک های معمول می باشد.

روش های کاشت مو

برای برداشت موها از ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند که به طور معمول از ناحیه پشت سر می باشد، دو روش موجود است: روش برداشت نوار پوست از پشت سر و روش FUE که در ایران FIT نامیده می شود. در روش برداشت نوار پوست از پشت سر همانطور که توضیح آن گذشت زخم با ایجاد بخیه بسته خواهد شد. اگر این عمل توسط جراح مجرب صورت پذیرد خط باقی مانده بسیار ظریف بوده و لا به لای مو های پشت سر پنهان خواهد ماند. در روش دوم FUE  برداشت واحد های فولیکولی به صورت جداگانه و تک تک توسط قلم های  خاصی از پوست خارج می گردد و نیازی به ایجاد بخیه نخواهد بود.

روش SUT برای چه کسانی مناسب نیست؟

توصیه های قبل از عمل

عمل پیوند موی طبعی جزء اعمال سرپایی محسوب شده و در این عمل بیهوشی عمومی اعمال نمی گردد. بزرگ ترین مشکل داوطلبان این عمل، چگونگی گذران اوقات نسبتا طولانی عمل می باشد. جهت هرچه آسان تر سپری نمودن این زمان و اجتناب از برخی ناراحتی هایی که ممکن است از حد تحمل و حوصله ی بیمار خارج باشد توصیه هایی برای روزهای قبل از عمل می گردد که در اینجا به خلاصه ای از آن ها اشاره می شود. چنانچه دچار بیماری های خاصی هستید مثل: ناراحتی های قلبی و کلیوی و دستگاه گوارش و دیابت حتما آن را با پزشک جراح کاشت مو در میان بگذارید. همچنین تمام دارو هایی که مصرف می نمایید را اعلام کنید.

روز های قبل از عمل بهتر است استحمام نمایید و لباس هایی که به آسانی قابل تعویض باشند بپوشید. شامی سبک، خوابی راحت و صبحانه ی کافی در ساعت قبل از عمل به شما کمک خواهند نمود.

توصیه های بعد از عمل

پس از پایان پروسه ی عمل پیوند موی طبیعی در برخی مراکز بدون هیچ گونه پانسمانی، بیمار مرخص خواهد شد. به خاطر داشته باشید که حتما باید از اسپری های سرم شستشو استفاده نمایید. به طور معمول کلینیک کاشت مو این اسپری را در اختیار بیمار قرار خواهند داد. این اسپری هر یک تا دو ساعت روی نواحی که تحت عمل بوده اند به صورت افشانه، سرم را پخش می نمایند تا گرافت های پیوند شده که هنوز ارتباط عروقی کاملی با ساختمان  پوست سر شما برقرار ننموده اند دچار خشکی و نابودی نشوند. در برخی از مراکز پزشک ترجیح می دهد از پوششی به صورت پانسمان مرطوب استفاده نماید تا فراموشی بیمار  و یا برخورد با اشیاء یا حتی تماس سر با بالش هنگام خواب مشکلی برای گرافت های کاشته شده به وجود نیاورد. به طور معمول این پانسمان 24-48 ساعت به وسعت عمل روی سر بیمار خواهد ماند و سپس با مراجعه به کلینیک ، پانسمان باز شده و توصیه به استحمام می شود.

بهترین است در 5-4 روز اول استحمام، از ماساژ دادن پوست ناحیه ی تحت عمل اجتناب شود تا کم ترین آسیب به گرافت ها برسد. شب بعد از عمل به طور معمول دردی وجود ندارد، چنانچه درد در ناحیه ی پشت سر حس می شود به طور معمول با مسکن های معمول مانند: استامینوفن که پزشک معالج در پایان عمل نسخه نموده  است. شانس عفونت در این نوع عمل جراحی بسیار پایین می باشد با این وجود بهتر است از آنتی بیوتیکی که پزشک  نسخه نموده است جهت اطمینان خاطر بیشتر استفاده نمود. به طور معمول پزشکان کاشت مو پس از پایان عمل لوسیون ماینوکسیدیل را جهت خون رسانی بهتر به گرافت ها تجویز می نمایند که به صلاح بیمار است که از آن ها استفاده نماید ولی در صورت عدم استفاده از آن ها نیز گرافت ها زنده مانده و رشد خواهند نمود. تنها تفاوت، سرعت رسیدن به نتیجه ی مطلوب می باشد.

باید به خاطر داشته باشید که فولیکول های کاشته شده به دلیل شوک وارد شده به آن ها وارد فاز ریزش می شوند و لذا تراکم اولیه ی پس از عمل کاهش خواهد یافت. این اتفاق چند هفته پس از عمل رخ خواهد داد و این ممکن است سبب نگرانی شما شود. ولی جای هیچ نگرانی نیست، ساقه های ریخته شده به طور معمول  دو تا سه ماه بعد از عمل شروع به رویش مجدد کرده و ممکن است بسته به جنس موهایتان تا کامل شدن رویش مو ها به نه تا دوازده ماه زمان نیاز باشد.

مزایای کاشت مو

اغلب بیماران موهایی که شروع به رویش مجدد می نماید را با تراکم روز های اول بعد از عمل مقایسه می کنند. بالطبع تراکم مشابه نخواهد بود چون از مو های کاشته شده در روز های اول بعد از عمل، تعدادی وارد فاز ریزش می شوند و بقیه به رشد ادامه می دهند و ممکن است تعداد دیگری از مو ها در روز های آتی دچار ریزش شوند! این بدین معنی است که ریزش موهای کاشته شده  و رویش مجدد آن ها هم زمان نخواهد بود. لذا برای رسیدن به تراکم روزهای اول بعد از عمل نیاز به صبوری در طی ماه های یاد شده می باشد.

بخیه های پشت سر حدود 12-8 روز بعد از عمل در همان مرکز یا درمانگاه ها کشیده خواهند شد. اگر احساس ناراحتی در پشت سر مثل قرمزی و تورم و درد و ترشح می کنید، توصیه می شود حتما به پزشکی که عمل پیوند را برایتان انجام داده است مراجعه نمایید. ممکن است احساس بی حسی در ناحیه ی بخیه ها و حتی روی نواحی کاشته شده به مدتی طولانی باقی بماند که با ماساژ دادن و استحمام روزانه این نواحی، مشکل به تدریج برطرف خواهد شد. به خاطر داشته باشید هرگز بی حسی باقی نخواهد ماند و اصولا این عمل فاقد عوارض چون بی حسی پوست، خارش و یا سردردهای ناگهانی است. اگر در زمان رشد مو ها جوش های سفید دردناک و گهگاه بزرگ مشاهده نموده اید به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

اگر دسترسی به پزشک خود ندارید به صلاح است که به مراکز و یا درمانگاه های دیگر که بخصوص سر رشته ای از پیوند موی طبیعی ندارند مراجعه ننمایید چون ممکن است با دست کاری این نواحی عارضه ای ایجاد شود. اصولا به وجود آمدن این جوش ها اجتناب ناپذیر بوده و به علت روند رویش مو می باشد. بهترین کار در چنین مواردی عدم دستکاری و یا خاراندن آن ها و استحمام مکرر روزانه است، شستشوی روزانه ، این دانه ها را که عفونی نمی باشند کاملا از بین خواهد برد. هفته ها یا ماه های بعد از عمل نیازی به ویزیت توسط پزشک معالج خود نخواهید داشت ولی چنانچه در شرایط روحی سختی بخصوص در دوران ریزش مو ها به سر می برید می توانید جهت کنترل توسط پزشک معالج به کلینیک مربوطه مراجعه نمایید.

در پایان عمل کاشت موی طبیعی در ابتدا با ایجاد پانچ های استاندارد انجام می شد. طی گذشت زمان و تجارت متعدد، دیگر از پانچر برای آمادگی ناحیه گیرنده استفاده نشد و پزشکان پیش کسوت این رشته دریافتند که با استفاده از تیغ و ایجاد شکاف آسیب کمتری به پوست ناحیه گیرنده وارد شده  و ظاهر مو های کاشته شده طبیعی تر خواهد شد. بدین ترتیب از انواع تیغ ها با سایز های مختلف استفاده شد و نهایتا منجر به ساخت تیغ های بسیار ظریف حتی در حد0/5 میلی متر شده است و امروزه در مراکز معتبر از کارکتر های مخصوص دقیقا به اندازه گرافت های خود بیمار استفاده می شود. در این روش تعداد گرافت های کاشته شده نیز بیشتر خواهد بود.

متعددی که از طرف انجمن جراحان کاشت مو در نقاط مختلف جهان برگزار می شود آموخته ایم و آن ها را با مجموعه تجارب چند ساله خود آمیخته ایم  و برمبنای سلیقه بیماران هم وطن خود اصلاح نموده ایم. انجام متوسط 700 عمل در سال و موارد نادر طاسی از جمله سوختگی ها و انجام پیوند موی ابرو ، مژه ، ریش و سبیل ظرافت های زیادی راجع به این عمل به ما آموخته و مفتخریم به این که هرگز چشمان خود  را بر صلاح بیمار نبسته ایم و تلاش نموده ایم تا دلسوزانه و با تکیه بر اطلاعات روز دنیا تا جای ممکن به بیماران کاندید پیوند مو کمک کنیم و عقیده داریم در این راه اولین و بهترین قدم ارائه آگاهی کافی به عموم مردم به خصوص کسانی که از انواع طاسی رنج می برند می باشد.

کلام آخر

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید، از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم اطلاعات کافی در رابطه با مزایای کاشت مو و آن در اختیارتان قرارداده باشیم، هرگونه پیشنهاد یا انتقادی دارید با ما در میان بگذارید.

فهرست