کاشت (پیوند) مو طبیعی

 

پیوند موی طبیعی از جمله دست آورد هایی در علم پزشکی است که از دو منظر می توان به آن نگاه کرد: کسانی که به واسطه از دست دادن موهای طبیعی خود اعتماد به نفس شان را از دست داده اند و این مشکل بر روابط و فعالیت های فردی، خانوادگی و اجتماعی شان تاثیر سویی به جای نهاده است. گروه دوم که مشکل عظیم تری دارند، کسانی هستند که به واسطه ی حوادث، سوانح، سوختگی ها و یا اعمال جراحی اجتناب ناپذیر، دچار بی مویی در ناحیه ای از سر یا صورت شده و این نقص چون داغی خودنمایی می کند.

هردو گروه می توانند از پیوند موی طبیعی در حد معقولی برای دوری از شرایط خود بهره ببرند، به شرط آن که ابتدا فرهنگ پیوند موی طبیعی تریف شود و جایگاه و حد و مرزه های این عمل زیبایی مشخص گردد، سراب های خیالی و آرزو های واهی تبدیل به یک واقعیت منطقی شود و بدین ترتیب شخص داوطلب از انجام این عمل در درجه ی اول مطمئن گردد که ایا واقعا مورد مناسبی برای انجام این عمل ی باشد و در درجه ی دوم توقعات خود را از این عمل در سطح منطقی و واقعی حفظ نماید. این دو مورد صورت نمی پذیرد مگر با کمک پزشک جراج پیوند مو که تعهد و دانش کافی، بیمار را از وضعیت وی و دورنمای انجام عمل آگاه سازد.

 

چه کسانی از پیوند موی طبیعی سود می برند؟

 

پیوند موی طبیعی روشی است برای رهایی از مشکل طاسی یا کم مویی. گروه هایی که بیشترین سود را از عمل جراحی می برند: کسانی که بر اثر بیماری پوستی نواحی از سر و صورتشان طاس شده است (به شرط آن که بیماری پوستی درمان شده باشد)

 

مردانی که از طاسی ارثی (اندروژنیک) رنج می برند و ناحیه اهدا کننده در پشت سرشان از تراکم کافی برخوردار باشد یا در غیر این صورت حداقل در ناحیه قفسه سینه و کتفف مودار باشند.

خانم هایی که ریزش مو، همه سرشان را درگیر نکرده باشد و پشت سر دارای تراکم طبیعی باشد، می توانند لا ب لای مو های موجود را تحت عمل قرار دهند.

 

خانم ها و آقایانی که خط جلوی سرشان عقب نشینی کرده و پیشانی شان برجسته شده است.

 

آیا تا به حال راجع به کم مویی یا طاسی سرتان فکری کرده اید؟

 

پیوند موی طبیعی بهترین راه اصلاح طاسی شماست. قدم اول، مطالعه پیرامون موی طبیعی طبیعی و یافتن جدیدترین و درست ترین اطلاعات درباره آن است. ما می توانیم در این راه کمک خوبی باشیم. ما توسط کتاب، سایت اینترنتی، تلفن گویا به دریافت اطلاعات درباره پیوند موی طبیعی به شما کمک خواهیم کرد.

 

روش های عمل پیوند موی طبیعی

 

برای برداشت مو ها از ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند که به طور معمول از ناحیه پشت سر می باشد، دو روش موجود است:

 

روش برداشت نوار پوست از پشت سر Band strip

FUE روشی است که در ایران FIT نامیده می شود.

 

در روش برداشت نوار پوست از پشت سر همانطور که توضیح آن گذشت زخم با ایجاد بخیه بسته خواهد شد. اگر این عمل توسط جراح مجرب صورت پذیرد خط باقیمانده بسیار ظریف بوده و لا به لای موهای پشت سر پنهان خواهد ماند. سپس از این نوار، گرافت ها به صورت واحد های فولیکولی (F.U) جدا خواهند شد.

در روش دوم (FUE) برداشت واحد های فولیکولی به صورت جداگانه و تک تک توسط قلم های خاصی از پوست خارج می گردد و نیازی به ایجاد بخیه نخواهد بود. از مواردی که موجب محدودیت در استفاده از این روش می شود شامل: ریسک بالای قطع عرضی گرافت ها حین برداشت توسط قلم و وقت گیر بودن این روش می باشد. در مراکز معتبر پیوند مو فقط در 10 درصد از کل عمل ها را این روش به خود اختصاص ذاذه است. به همین دلیل اغلب جراحان پیوند مو از این روش برای اشخاص  با شرایط خاص استفاده می کنند. این شرایط عبارتند از: وجود مو های سفید در ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند و عدم وجود امکانات و تجربه ی کافی در جدا سازی موهای سفید. انجام عمل پیوند مو در یک ناحیه ی کوچک. نداشتن تراکم کافی در پشت سر جهت اهدا و انتخاب مو های بدن برای انجام عمل.

 

روش های کاشت در جلوی سر

ایجاد شکاف ها یا سوراخ های ریز در ناحیه ی گیرنده به تعداد مقتضی  و سپس کاشت گرافت های مناسب هر ناحیه در این شکاف ها

ایجاد سوراخ و کاشت گرافت به طور هم زمان که از این روش بییشتر در جهت تراکم دهی بین موهای کاشته شده یا از قبل موجود استفاده می شود.

خط رویش مو

 

پیوند موی طبیعی علاوه بر علم و دانش کافی نیاز به خلاقیت و ذوق هنری نیز دارد از جمله مواردی که در این عمل به توجه زیاد نیاز دارد طراحی خط رویش مو می باشد. که در هر شخص علاوه بر فرم جمجمه، جنس موها، میزان تراکم و طرح مو ها به حالت پیشانی، چشمها و ساختار صورت نسبت به اجزا آن به یکدیگر می باشد. حتی شرایط سنی بیمار هم در طراحی این خط موثر است. جراح پیوند مو با در نظر گرفتن شرایط گفته شده و رعایت برخی اصول، این خط را بر اساس محور های خاص در صورت و جمجمه طراحی می نماید، با توجه به این نکته که این مو ها دائمی خواهند بود و شکل این خط تاثیر مهمی بر طبیعی بودن چهره ی فرد دارد.

 

ترمیم خط جلوی سر

 

گاهی اوقات شخص مبتلا به طاسی ها با الگوی پایین مثل الگوی II و III و یا حتی الگوهای بالا تر پس از انجام عمل پیوند مو از خط جلوی سر راضی نبوده و طراحی انجام شده متناسب چهره، سن و جنس موهای شخص نیست. مستلزم حوصله از جانب بیمار و مهارت پزشک معالج می باشد. در برخی شرایط  برای بیماری که با متد های قدیمی تر عمل شده یا به هر دلیلی از عمل خود راضی نیست و خط جلوی (Hair line) عروسکی یا به اصطلاح  مزرعه ذرت را پیدا کرده است می توان با متد های جدید طراحی و کاشت، خط جلو را به فرم طبیعی نزدیک نمود در این متد از دو روش می توان خط جلوی سر را ترمیم نمود: می توان گفت گرافت های درشت قدیم را توسط قلم پانچ به روش (FIT) FUE به صورت زنده از جلوی سر خارج نموده و در نواحی طاس کاشته و خط جلو را با گرافت های ظریف تر و طراحی طبیعی تر تحت پیوند قرار داد.

 

یا اینکه اگر خط جلوی سر پائین نباشد و امکان پائین تر آوردن خط فراهم  باشد، می توان توسط گرافت های درشت تر قدیمی لابه لای این گرافت های ظریف پنهان بمانند. انجام هر دوی این روش ها نیاز به مهارت، تجربه و ظرافت کافی از طرف گروه جراحی پیوند مو دارد.