ما در این مطلب می خواهیم شما را با عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو آشنا کنیم.اول از همه باید بدانیم که عمل لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟ تا بهتر بتوانیم در موردش صحبت کنیم. در واقع عمل لیپوماتیک نوعی عمل لیپوساکشن است که درد و عوارض بسیار کمتری دارد. کسانی که تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک می گیرند هدفشان از انجام این عمل خارج کردن بافت های چربی اضافی زیر پوست و لاغر کردن اندام بدن است، عمل لیپوماتیک برای بخش های مختلفی از بدن از جمله: پهلو، شکم، ران، سینه، باسن و حتی صورت نیز انجام می شود. کسانی که به دنبال راهی می گردند که لاغر شوند می دانند که عمل لیپوماتیک آخرین راه برای لاغری است.

عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

پیکر تراشی روشی است که با انجام آن افراد می توانند چربی های موضعی و پوست اضافه و شل شده ی بدن را برداشت، در کل به تمامی جراحی هایی که باعث می شوند بدن فرد شکل بگیرد و چربی های موضعی بدن را کاهش بدهد پیکر تراشی می گویند.این جراحی می تواند شامل لیپوساکشن، لیپوماتیک، بادی جت و ابدومینوپلاستی بشود که هر یک مزایا و عوارض خاصی دارند

پیکر تراشی برای خیلی از افراد می تواند مفید باشد مخصوصا کسانی که بعد از اینکه وزن خود را کاهش دادند و دچار افتادگی پوست شده اند. البته بیشتر افراد هم برای اینکه از شر چربی های شکم و پهلویشان خلاص شوند به این عمل روی می آورند. در کل عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو هم مانند عمل های دیگر است یعنی این عمل جراحی هم عوارض دارد، که برای آگاهی از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 لیپوماتیک چه خطراتی دارد؟  

یکی از روش های خوب و اطمینان بخش برای اینکه به وزن و هیکل دلخواهمان برسیم عمل جراحی لیپوماتیک است، این دستگاه با ویبره کار می کندو از چندین سال پیش به عنوان جانشین لیپوساکشن جایگاه خود را در علم پزشکی پیدا کرده است. با وجود خوبی ها و مزایایی که این دستگاه دارد و در کمی بالاتر هم گفته شده است، اما باز همه افرادی هستند که با بدبینی به این عمل نگاه می کنند و گمان می کنند که عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو بسیار زیاد است و عواقبی به دنبال دارد.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

مزایای انجام لیپوماتیک

 • ▪باعث یک نواخت شدن چربی ها زیر پوست می شود.
 • نجام‌ عمل لیپوماتیک دارای مزایای بسیاری است. در این روش که یک عمل سر پایی محسوب می شود ، احتمال آمبولی بسیار بسیار کم است.
 • در عمل لیپوماتیک دوره بهبودی بسیار کمتر از دیگر عمل های پیکر تراشی است و همچنین نسبت به عمل لیپوساکشن درد و تورم آن بسیار کمتر است.
 • به دلیل محدود بودن سوراخ های روی پوست احتمال عفونت بسیار پایین است.
 • در عمل لیپوماتیک نیاز به بستری شدن در بیمارستان را ندارد و نسبت به دیگر عمل های پیکر تراشی دوره نقاهت آن کمتر است .
 • معایب عمل لیپوماتیک

هنگام عمل لیپوماتیک شکم و پهلو در انتخاب پزشک و کلینیکی که در آن جراحی می کنید توجه نمایید زیرا اگر پزشکی که انتخاب می کنید و به آن مراجعه می کنند بی تجربه و مجرب نباشد پس از عمل با عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو رو به برو می شوید در ادامه با نمونه هایی از این عوارض آشنا می شویم.

 • درد شدید
 • کبودی
 • عفونت
 • خون ریزی

عوارض لیپوماتیک شکم

برای آگاهی از عوارض لیپوماتیک شکم ک پهلو به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • احتمال اینکه پس از عمل لیپوماتیک شکم فرد متقاضی ورم بکند و در برخی موارد کبود شود امری طبیعی است و از علائم طبیعی این عمل است، پس از گذشت زمانی اندک به طور کامل این علائم برطرف می شود.
 • بعد از روز عمل ممکن است نفخ شکم اتفاق بیفتد که این به دلیل ورود کانولا درون بافت شکم می باشد .
 • یکی از بیشترین چیز هایی که افراد راجع به لیپوماتیک شکم می گویند تغییر حالت حس پوست بعد از لیپوماتیک می‌باشد. تایمی که این حس به حالت قبلی خود برگردد حدودا بین ۳ تا ۶ ماه می باشد، البته لازم به ذکر است که حساس شدن پوست و خارش آن امری طبیعی است که برای هر فرد ممکن است پیش بیاید. هنگامی که با این عوارض رو به رو شدید نگران نباشید و از ماساژ دادن پوست به آرامی، استفاده از آنتی هیستامین و با استفاده از برخی کرم‌ها کمک می کند تا پوست سریعتر به حالت طبیعی خود بازگردد .
 • احتمال دارد کسی که برای عمل لیپوماتیک مراجعه می کند به ماده بی حسی لیدوکائین حساسیت داشته باشند، البته همان زمانی که برای مشاوره به پزشک مراجعه کردید آن پزشک می تواند بررسی کند و از آن پیشگیری کند.

 

عوارض لیپوماتیک شکم

 • امکان دارد حفره های ایجاد شده عفونت کنند، در اغلب اوقات این مورد از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو ، به دلیل انجام عمل در مکانی غیر استریلیزه و بهداشتی اتفاق می افتد. به همین سبب باید برای لیپوماتیک به کلینیک های استریلیزه بروید و علاوه بر این بعد از اینکه عمل لیپوماتیک را انجام دادید طی مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم ، به خوبی آن را ضد عفونی کرد .
 • هنگامی که با عفونت رو به رو شدید به پزشک خود بگویید و سپس پزشکتان با تجویز داروهای آنتی بیوتیک و کمک به خارج کرن مایعات اضافی از بدن، می تواند به بهبود زود تر آن فرد کمک کند همچنین به این نکته توجه داشته باشید و به یاد بسپارید که یکی از نشانه هایی که می توانید تشخیص دهید که عفونت کرده اید یا نه تب بالا است.
 • این نوع جراحی هیچ خطر آمپولی یا چیز های دیگر ندارد ، اما با این حال توصیه می شود افرادی که چاق هستند جراحی را طی چندین جلسه انجام بدهند. البته این مسئله برای افرادی که دارای وزن ایده‌آل و یا چاقی موضعی هستند در طی یک جلسه ، بدون اینکه خطری داشته باشد ، قابل اجرا خواهد بود .
 • یکی دیگر از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو این است که لخته خون در شکم و پهلو باشد، که خوشبختانه این عوارض در کمتر افرادی دیده می شود .
 • یکی از عوارض های عمل جراحی لیپوماتیک این است که برخی از افراد تا یک سال بعد از عمل در ناحیه شکم و پهلو احساس کرختی و بی حسی دارد و گاهی در بعضی از افراد این حس تا یکسال ادامه دارد، اما یکی از خوبی های عمل این است که  خوشبختانه عوارض ناشی از بیهوشی که بسیار خطرناک است در لیپوماتیک وجود ندارد چون در طول درمان تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • یکی دیگر از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو  این است که هنگامی که دوره ریکاوری طولانی می شود ت و بافت های آسیب دیده هم دیرتر بهبود می یابند در نتیجه احتمال ایجاد اسکار قوت می گیرد .
 • در تایمی که می خواهند عمل بکنند و چند وقت قبل آن اگر فرد به کشیدن سیگار
 •  بپردازد ریسک بروز عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو را افزایش می دهد و همچنین باعث می شود دوره ریکاوری طولانی تر شود.
 • احتمال ناهموار شدن موضع پس از درمان وجود دارد و یا ممکن است به دلیل بی
 •  تجربگی پزشک جراح ، بافت های اطراف اندکی آسیب ببینند.
 • البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تاکنون عوارض لیپوماتیک شکم که جدی باشند گزارش نشده است ، فقط ممکن است در مواردی خاص یکی از موارد بالا اتفاق بیافتد.

کاندید های مناسب برای انجام عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

 •  افرادی که چاقی موضعی دارند.
 •  افرادی که سلامتی کامل داشته باشند.
 • افرادی که با ورزش و رژیم چاقی موضعی آن ها رفع نشود.
 •  افرادی که شاخص توده ای بدن آن ها کمتر از ۳۰ باشد.

لیپوماتیک

صدمه وارد شده به بدن بیمار

در زمان های گذشته از دستگاه های قدیمی و غیر پیشرفته ای  مانند لیپوساکشن استفاده می کردند که در آن امکان آسیب به قسمت هایی مانند عروق خونی، رگ ها، اعصاب و ماهیچه بالا بود و در نتيجه بیماران به علت ترس از آسیب های این دستگاه کم تر به استفاده از آن ها تمایل داشتند.این در حالیست که در دستگاه لیپوماتیک تدابیر ایمنی و سلامتی مریض اندیشیده شده و سعی شده تا با تعبیه حسگر در قسمت کانولا، صدمات لاغري موضعی به حداقل ممکن برسد. کانولا به علت داشتن حسگر تنها چربی های اضافه را حذف نموده و در نتيجه زمان برخورد با دیگر قسمتهای بدن متوقف ميشود .

آسیب به سیستم امنیتی بدن بدلیل استفاده از امواج

دستگاه لیپوماتیک با ارتعاشات و لرزش هایی که در کانولا ایجاد مي کند ، سلول های چربی را تخریب مي کند . این در حالیست که مقدار کمی امواج اولتراسون ایجاد نموده که میزان آن کم است و هیچ خطری سلامتی مریض را تهدید نمی کند.

حساسیت به لیدوکایین

در حینی که عمل جراحی لیپوماتیک انجام می شود ماده بی حسی موضعی به نام لیدوکایین استفاده می شود.برخی از بیماران که برای این عمل اقدام می کنند ممکن است به ماده بی حسی آلرژی داشته باشند، که البته در صورتی که آلرژی مریض نسبت به این ماده، قابل تشخیص و پيش‌گيري است.

خطر آمبولی شدن بدن بیمار

در گذشته به دلیل اینکه دستگاه های پیشرفته وجود نداشت و پیشترفتی نبود دستگاه های لاغري موضعی رخ می داد. در این عوارض بعد از این که چربی های به حالت مایع تبدیل می شوند سپس وارد بدن می شوند و رگ های خونی فرد را مسدود می کنند .

کلام آخر

ممنون از شما عزیزان که تا انتهای این مطالب ما را همراهی کردید، برای اطلاعات بیشتر روی لینک های داخل سایت کلیک کنید و نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
عوارض بوتاکس صورت
نوشتهٔ بعدی
تزریق ژل خط خنده

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.