تزریق بوتاکس

امروزه در دنیا افراد زیادی برای از بین بردن چین و چروک های پوست خود اقدام می کنند و از روش های متعددی استفاده می کنند؛ یکی از این روش ها تزریق بوتاکس است که کارایی زیادی دارد و افراد را از شر نشانه های پیری خلاص می کند.

علاوه بر از بین بردن چروک های قدیمی، بوتاکس از حرکت اضافی پوست و ایجاد چروک های جدید جلوگیری می کند؛ در این متن سعی داریم تا شما را با بوتاکس و عوامل مرتبط با آن آشنا کنیم.

انواع چین و چروک ها

دو نوع چین و چروک صورت وجود دارد:

1- نوع ديناميک است که طی سالیان دراز با حرکات مکرر عضلات صورت به وجود می آید.

2- نوع استاتيک که بر اثر عوامل مختلفی از جمله جاذبه زمین که اثر کشسانی پوست را کاهش می دهد، به وجود می آید.

طی سالیان دراز برای از بین بردن چروک های استاتیک، از لیفتینگ صورت و ابرو استفاده می کرده اند اما لازم به ذکر است که این روش برای دینامیک قابل استفاده نیست.

پزشکان برای از بین بردن چین و چروک هایی که با خندیدن در گوشه دهان به وجود آمده، از بوتاکس استفاده می کنند.

انواع چین و چروک ها

تزریق بوتاکس

باکتری ای در گذشته بر اثر خوردن سوسیس به وجود می آمد که در نهایت سبب وجود سمی در بدن می شود که نام این سم بوتولونیوم است، بوتاکس از این باکتری به وجود می آید و سبب فلج شدن ناحیه ای از صورت می شود که این فلج شدن از چین و چروک شدن جلوگیری می کند.

در ضمن بوتاکس سبب کاهش یافتن حرکت عضلات می شود که با کاهش این حرکات، سطح پوست صاف می شود و خطوط به مرور محو می شود و در گام بعد باید به نواحی از صورت که سبب ایجاد چین و چروک می شود.

بوتاکس تزریق می شود؛ بوتاکس برای موارد دیگری نیز استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

درمان اسپاسم ماهيچه صورت
پرش پلک
اسپاسم ماهيچه های گردن
انقباض و تیک گردن
لوچی شديد چشم ها
داشتن مثانه پرکار
عرق کردن بیش از حد
میگرن شدید
بالا بردن نوک بینی و گوشه های لب
درمان خطوط افقی پیشانی

عوارض بوتاکس

این عمل زیبایی نیز مانند دیگر اعمال جراحی دارای عوارض خاصی است که بیشتر علائم آن شبیه به سرماخوردگی و سردرد است و دیگر عارضه ای که ممکن است اتفاق بیفتد افتادگی پلک است.

اما لازم به ذکر است که باید قبل از عمل افتادگی پلک خود را چک کنید؛ چون 5 درصد افراد دچار این مشکل در کل هستند؛ بوتاکس با عارضه دیگری از جمله مسمومیت همراه است که این عارضه با تاری دید، تهوع، اسهال، دوبینی همراه است.

بوتاکس عوارض دیگری دارد که قصد داریم شما را با آن ها آشنا کنیم:

 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات در بینایی
 • ضعف عضلانی
 • مزیت های بوتاکس

بوتاکس برخلاف عوارضی که دارد، دارای مزایایی است که آن ها را باهم مرور می کنیم؛ در این امر بیمار نیازی به استراحت ندارد، برای از بین بردن چروک ها روشی بسیار مطمئن است؛ نکته مهم دیگر این است که بوتاکس بسیار کارآمد و آسان است و عمل جراحی محسوب نمی شود.

عوارض بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

در امر ماندگاری بوتاکس می توان گفت که مدت زمان آن بین 4 الی 6 هفته است اما عواملی وجود دارند که در میزان ماندگاری آنها تاثیر زیادی دارند؛ این عوامل شامل موارد زیر است:

جنس پوست :ضخامت زیاد ماهیچه های پوست تاثیر بسزایی در افزایش میزان ماندگاری بوتاکس در صورت شما دارد چرا که جنس پوست شما و ماهیچه های صورت شما نقش مهمی در این امر دارد.

در ضمن نباید مقدار زیادی بوتاکس به صورت تزریق شود چون ممکن است سبب فلج شدن عضلات صورت شود؛ در رابطه با پیشانی باید گفت که بوتاکس این ناحیه ماندگاری کمتری دارد اما شما باید از عضلات صورت کمتر استفاده کنید و همچنین کمتر اخم کنید تا ماندگاریش دو برابر شود.

روش زندگی روزمره: در انجام کارها و ورزش های روزمره خود باید دقت بیشتری کنید چون انجام ورزش های سنگین چهره شما را درهم می کند و به چهره شما فشار زیادی می آورد که موجب کاهش ماندگاری بوتاکس صورت شما می شود؛ علاوه بر آن ورزشکاران متابولیسم بالایی در بدن خود دارند و این امر باعث از بین رفتن بوتاکس می شود.

ميزان چين و چروك پوست: در نواحی از صورت مانند پیشانی که چین و چروک بیشتری دارد، باید بوتاکس بیشتری تزریق شود و ظرافت بالایی به کار رود اما از بین بردن خطوط طبیعی پیشانی کار درستی نیست.

توصیه های مهم قبل از بوتاکس

 • در زمان انجام بوتاکس، از استفاده هرگونه وکس یا اپیلاسیون یا بلیچینگ خودداری کنید؛ در ضمن نباید بند بیندازید.
 • 24 ساعت قبل از تزریق از مصرف هرگونه مشروبات الکی پرهیز کنید.
 • در صورتی که حس کردید در طول دوره درمان خود، حس درد و حس ناخوشایند سراغتان می آید، طبق نظر پزشکتان یک ساعت قبل از تزریق از استامینوفن استفاده کنید.
 • از مصرف هرگونه داروهای ضداستروئیدی مانند ایبوپروفن یا روغن ماهی با دوز بالای ویتامین E و همچنین مصرف آسپرین، 7 الی 10 روز پیش از تزریق خودداری کنید.
 • در صورتی که پوست شما عادت به تبخال زدن دارد، با پزشک خود درمیان بگذارید تا برای جلوگیری از عود بیماری، داروهایی را برای شما تجویز کند.
 • دوری از آفتاب و جلوگیری از هرگونه آفتاب سوختگی، یکی از مراقبت های مهم پیش از تزریق است.

توصیه های مهم قبل از بوتاکستوصیه های مهم بعد از بوتاکس

 1. شما بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، مجاز به استفاده از لوازم آرایش هستید.
 2. باید عضلاتی که تحت تاثیر بوتاکس هستند را 1 الی 2 ساعت پس از تزریق حرکت دهید تا بوتاکس سریع تر جذب پوست شود؛ در حقیقت فراموش کردن انجام این تحرک، مشکلی به وجود نمی آورد.
 3. 2 الی 4 ساعت پس از تزریق از لمس و مالش ناحیه تزریق شده خودداری کنید و همچنین از خم شدن و دراز کشیدن نیز اجتناب کنید.
 4. از هرگونه تحرک مانند ورزش که سبب تعریق می شود تا یک روز پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
 5. ممکن است شاهد تورم  و کبودی هایی در پوست خود شوید که این عوارض طبیعی است و نباید بترسید.
 6. تا مدت 14 روز پس از تزریق بوتاکس، از انجام هرگونه لایه برداری، میکرودرم، ماساژ صورت و… خودداری کنید.
 7. در کل برای دیدن نتیجه تزریق بوتاکس مانند از دست رفتن قدرت عضلات و از بین رفتن خطوط، باید عجله نکنید چون این امر زمان بر است و تا مدت 14 روز پس از تزریق ممکن است نتایجی که می خواهید را نبینید.
 8. روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

زمان انجام تزریق دوم

پس از گذشت اولین اثرگذاری تزریق بوتاکس که بین افراد مختلف متفاوت است، فکر تزریق دوم به سر مردم می افتد و در رابطه با زمان آن کنجکاو می شوند.

در کل باید حساسیت زیادی برای انجام تزریق بعدی به خرج دهید چرا که این مسئله امری مهم است و نیاز به آگاهی فراوان دارد و باید پس از آن که تزریق اولیه تاثیر خود را از دست داد، تزریق دوم را انجام داد؛ در حقیقت شما با گذر زمان متوجه خواهید شد که برای گرفتن نتیجه دلخواه چه زمانی است.

البته در رابطه با تزریق دوم باید تنها صبر کنید که اثر تزریق اول ضعیف شود و نیازی به از بین رفتن کامل این اثر نیست؛ و پس از آن برای تزریق دوم  می توانید اقدام کنید.

در واقع پس از تزریق بوتاکس با فاصله های زمانی مشخص، ماهیچه های صورت تا حدودی از کار می افتند و ممکن است فاصله بین تزریق های بوتاکس حتی 2 سال یک بار شود.

زمان انجام تزریق دومنکات مهم تزریق بوتاکس

تنها در صورت داشتن چروک های اولیه از بوتاکس استفاده کنید و اگر پس از تزریق اول نتیجه نگرفتید، می توانید از ژل استفاده کنید.

باید قبل از انجام بوتاکس، از مصرف هرگونه داروی خاص اجتناب کنید و در صورت استفاده از اینگونه داروها حتما با پزشک معالج خود در میان بگذارید و با او مشورت کنید چرا که مصرف اینگونه داروها منجر به کبودی می شوند.

می توانید برای استفاده از کرم های بی حس کننده با پزشک معالج خود مشورت کنید و در صورت استفاده باید پوست با لایه ضخیمی از کرم پوشیده شود و در مصرف آن صرفه جویی نشود.

برای جلوگیری از خشک شدن کرم روی پوست خود، می توانید کیسه پلاستیکی روی آن بکشید؛ نکته قبل توجه دیگر این است که باید یک ساعت قبل از انجام بوتاکس کرم را روی پوست خود بمالید تا پوستتان به طور کامل بی حس شود و دردی را حس نکنید.

در نهایت پزشک کرم بی حس کننده را قبل از تزریق بوتاکس از روی پوستتان پاک می کند و در صورت نیاز می توانید از یخ برای افزایش این بی حسی استفاده کنید تا دچار کبودی نشوید.

کلام آخر

از این که تا پایان متن ما را همراهی کردید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کافی در رابطه با بوتاکس و عوارض و فواید آن در اختیارتان قرار داده باشیم؛ اگر هرگونه انتقاد یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید.